vánoční osvětlení

Tipy na kouzelné vánoční osvětlení

Blíží se prosinec, měsíc dlouhých tmavých večerů a čekání na Vánoce. K tomuto období neodmyslitelně patří světelná výzdoba, která potěší oko, zahřeje duši a zpříjemní čekání na Ježíška. Připadá vám vaše adventní a vánoční světelná výzdoba už okoukaná a poohlížíte se po něčem, co bude vkusné a zároveň to nebude stát moc peněz? Zkuste využít některé naše tipy.

Základem je rozsvícený stromeček

Naprostou klasikou je vánoční stromeček ozdobený světelným řetězem. Bez něj si Vánoce umí představit asi málokdo. Řetězům s klasickými barevnými žárovkami už odzvonilo, jejich nevýhodou je hlavně krátká životnost a sériové zapojení, kdy stačí jedna nefunkční žárovka, a nesvítí celý řetěz. Dnešní jistotou je vánoční LED řetěz. Ve srovnání s klasickým má mnohem více světýlek, podstatně delší životnost a zanedbatelnou spotřebu elektřiny. Když přestane svítit jedna dioda, na svítivost řetězu to nemá žádný vliv.

Jak velký řetěz na stromeček zvolit? 

Přibližně se dá říct, že na metr a půl vysoký stromek budete potřebovat patnáctimetrový řetěz, na strom vysoký dva a půl metru pak řetěz dlouhý zhruba třicet metrů. Na výběr je mezi řetězy svítícími žlutě, bíle nebo barevně. Obvykle jsou vybaveny i programy na blikání, mihotání nebo pozvolné zhasínání.

Do oken svícny, sítě nebo velké vánoční vločky

Pokud bydlíte v malém bytě bez balkonu nebo se vám nechce do svátečních světýlek moc investovat, je pro vás jako stvořené některé z osvětlení určených do okna. Je možné pořídit si například velké vánoční vločky svítící přes celé okno nebo sítě, na kterých svítí velké množství menších hvězd. Klasikou, která se v oknech hezky vyjímá, jsou různé vánoční svícny. K dostání jsou dnes především na spotřebu velmi úsporné LED svícny. Ty vyzařují vždy teplé bílé světlo, což připomíná záři skutečných svíček. Originálním zpestřením domácí výzdoby mohou být také vánoční 3D LED lampy.

Světelné rampouchy nebo světlo jako tající sníh

Jednou z možností, jak ozdobit dům nebo jen balkon světýlky zvenčí, je použití běžných vánočních řetězů. Těmi se dají zkrášlit i stromy nebo keře před domem či na zahradě. Byla by však škoda omezovat se jen na vánoční řetězy. Prostor podél okapu pod střechou domu nebo zábradlí balkonu či vstupu do domu přímo vybízí k umístění světelných rampouchů nebo vánočního osvětlení v podobě padajícího sněhu. To vytváří iluzi tajícího sněhu, kdy světlo jakoby stéká po krápnících. Zajímavě vypadají také různé vánoční třásně, girlandy, závěsy či sítě, ze kterých se dá vytvořit bezpočet variací výzdoby, která může být pokaždé trochu jiná.

Svítit může i sněhulák nebo anděl

Kdo chce ještě víc popustit uzdu fantazii a nevadí mu investovat do vánoční výzdoby více peněz, může si do zahrady, ale třeba i na balkon nebo před vstup do domu umístit nějaký symbol zimy a Vánoc. Samozřejmě patřičně osvětlený. Může to být například svítící sněhulák, anděl nebo třeba rovnou celé sobí spřežení i se sáněmi. Obzvlášť některé kousky mohou kolemjdoucí doslova ohromit a vám dělat radost po celou dobu adventu a Vánoc.

Venkovní osvětlení musí mít dostatečné bezpečnostní jištění

U venkovní dekorace si musíte dát pozor na její bezpečnost v případě deště nebo sněžení. „Měla by být označena IP kódem, který označuje výši krytí, tedy bezpečnostního jištění. Pro venkovní osvětlení je důležité IP 44, které představuje dostatečnou ochranu proti dešti a mrazu. Kromě kódu sledujte i to, zda má osvětlení dvojitou izolaci a uzemnění,“ uvedl pro web nazeleno.cz Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt. Před vlhkostí je pak třeba chránit už jen zdroj napájení. 

Za svícení zaplatíte symbolickou částku

V podstatě veškeré moderní sváteční osvětlení využívá LED technologie. Ty se vyznačují mimo jiné dlouhou životností a velmi malou spotřebou elektřiny. I každodenní svícení po celý advent vás tedy bude stát jen symbolickou částku. „Například obvyklý světelný řetěz s LED diodami má příkon pouze 5,5 až 6 wattů a jeho adventní provoz vás bude stát asi 11 korun,“ píše se na webu nazeleno.cz. Samozřejmostí je také vybavení časovým spínačem, který světla v určeném čase sám vypne. Zejména u venkovního osvětlení není vždy možné použít jako zdroj napájení zásuvku. Pro tyto případy existuje velký výběr svátečních dekorací na baterie nebo se solárními panely

Pokud si nejste jisti, která vánoční výzdoba je pro vás ta pravá, mnoho zajímavých informací najdete v článku: Jak vybrat vánoční osvětlení a rádi vám pomohou také specialisté z e-shopu e-light.cz, kteří jsou odborníky v oboru již téměř třicet let.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *