Jak sladit podlahu a dveře?

Mezi nákladnější položky patří při stavbě či rekonstrukci interiéru interiérové dveře a podlaha. Velmi důležité je vybrat odolné a kvalitní materiály, správně kombinovat odstíny barev, materiál, vzor i povrch. Poradíme vám, jak na to.

Základní pravidlo ladění podlahy a dveří

Pokud chceme mít hezky sladěný interiér, začněte od podlahy a slaďte ji s pevnými prvky v interiéru, tedy s dveřmi tak, aby místnost působila útulně a harmonicky. Vyberte variantu, která je vám nejpříjemnější a nejvíce vám pocitově vyhovuje. Obecně platné pravidlo je, že dveře ladíme se dvěma, maximálně se třemi pevnými interiérovými prvky, tedy s podlahou, okny, schody či nábytkem.

Sladění stylu a materiálu

Dveře a podlahu slaďte materiálem i stylem. V interiéru musí být všechny dveře stejné, případně ze stejné modelové řady. Pokud je třeba místnost opticky zvětšit a prosvětlit, volte podlahu a dveře ve světlých odstínech. U větších místností lze zvolit tmavou podlahu a dveře, které prostor zmenší a zútulní. Při nákupu správně měřte a podívejte se, jak vypočítat plochu podlahy na m2.

Pokud chcete mít dveře a podlahu v kontrastních barvách, musíte zachovat podobnou či stejnou strukturu. Dbejte na správnou teplotu odstínů. Volte vždy kombinaci tón v tónu a vždy teplý odstín s teplým a chladný odstín s chladným. K podlaze z masivu zvolte dveře z masivu a lamino kombinujte s laminem. Nekombinujte přírodní a umělý materiál.

Základní rady při výběru podlahy a dveří

  • Světlá podlaha i dveře skvěle odráží světlo a opticky místnost zvětší. Ve velkých místnostech působí velmi čistě a elegantně.
  • Prkna i podlahové lamely opticky prodlouží místnost. Přirozeného vzhledu dosáhnete položením podélně ve směru dopadajícího světla. To platí u dřevěné i vinylové podlahy.
  • Barvu podlahy slaďte s dveřmi, okny, nábytkem a doplňky. Světlou podlahu doplní tmavý nábytek a doplňky a opačně. Výraznou dřevěnou texturu nábytku kombinujte s neutrální texturou podlahy a podobně.

Jak vybírat interiérové dveře k podlaze

  • Dveře se zárubněminejsou stavební prvek jako podlaha a platí pro ně stejná pravidla jako pro nábytek. Nekombinujte více než dva druhy dřeva.
  • Dveře slaďte s podlahou, okny, schody či nábytkem a kombinujte výraznounevýraznou texturu.
  • Barva dveří může zvětšit či zmenšit prostor stejně jako podlaha. Opět lze kombinovat tmavou se světlou. Dveře ve světlém dřevě místnost opticky zvětší, dveře v tmavé barvě dřeva v místnosti působí elegantním
  • Bílé dveře jsou univerzální, nadčasové, hodí se všude a perfektně se kombinují s podlahou i nábytkem.

Jak zmírnit nesoulad

Pokud spolu podlaha a dveře neladí nebo splývají, rozbijte splývání jinou barevnou plochou, například barevným kusovým kobercem. Pečlivě volte vhodné vzory a odstíny, které se budou v interiéru velmi dobře vzájemně doplňovat.

Barvu a dekor dveří a podlahy vybírejte s ohledem na ostatní vybavení místnosti, aby nebyl nakonec vzhled chaotický nebo nevýrazný. Doporučujeme identický dekor i barvu nebo variantu tón v tónu, což vždy na pohled působí příjemně.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *