One World Trade Center – Nejvyšší budova USA

One World Trade Center je budova, která stojí na místě tragicky padlých dvojčat World Trade Center. Prostor bez stínů je záměrem architektů vzdávajících hold všem zesnulým při známé katastrofě.

Dlouhá špička nového obchodního centra se zapisuje svou výškou do statistik. V celosvětovém měřítku se řadí na 4. místo a v rámci západní polokoule dokonce na přední příčku. Celkově centrum měří 541,3 m. Náklady na výstavbu mrakodrapu přesáhly 3,9 miliard dolarů. Vysoký podíl na nich mají opatření důmyslně chránící stavbu před teroristickými útoky a betonové základy sahající do 56 m.

Tip: Už jste viděli Portobello House?

Rozloha a vybavení

Hromy a blesky toto nové obchodní centrum hned tak neskolí. Je konstruováno tak, aby odolalo i velmi tvrdým přírodním podmínkám, ale zejména nárazu letadla. Všechny stěny, schodiště a výtahy jsou také vyztuženy pevným železobetonem. Celková rozloha podlah One World Trade Center přesahuje 325 000 m². Za zmínku stojí i 5 výtahů, které mají patřit mezi nejrychlejší v celé Severní Americe. Z přízemí do 102. patra vyjedou dokonce za necelých 60 sekund. Nejvyšší dosažená rychlost mírně překračuje 37 km/h, tedy víc jak 10 m/s.

One World Trade Center

Výška má svou symboliku. V USA se měří ve stopách a v těch tato výška dosahuje 1 776 stop. Toto číslo koresponduje právě s rokem vyhlášení a přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států amerických. Symboliky je v této gigantické stavbě více. Před vstupem do mrakodrapu projdete kolem pomníků připomínajících více než 2 500 lidí, kteří přišli během neštěstí v roce 2001 o život. Střecha je mírně vychýlená k východu, stejně jako pochodeň sochy Svobody. Kromě letadlových útoků se OWTC snaží připomenout veškeré bytostně zcela americké věci, události a také čísla.

Mrakodrap se zahradou a větrnou turbínou

Vedle symboliky se stavba honosí i celou řadou zajímavostí. Zahrada v horním patře je unikát. Budova má úctyhodných 104 pater. Energetický systém je poháněný větrnými turbínami umístěnými přímo v budově. Kancelářské kapacity mrakodrapu tvoří čtvrt km. Budova One World Trade Center vrátila zpět na Manhattan titul nejvyšší stavby USA. Do té doby jej držela chicagská budova Willis Tower, dříve spíše známá jako Sears Tower. Nové světové obchodní centrum ji trumflo o 110 m díky špičce 120 m. Prodloužený vrchol je nyní nástrojem boje o titul nejvyšší budovy světa.

Architekti OWTC

Za architektonickým návrhem mrakodrapu stojí David Childs a dále pak v Polsku narozený Daniel Libeskind. Tento architekt OWTC jménem Daniel Libeskind dává přednost netradičním řešením a jeho díla jsou proslulá různě zakřivenými zdmi. To vyvolává žhavé diskuse po celém světě. Mezi zrealizované projekty patří mediální centrum univerzity v Hongkongu, židovské muzeum v Berlíně i muzeum v Londýně, Drážďanech a na mnoha jiných místech.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *