3D_obklady_interieru_PR

Jak vymalovat obývací pokoj

Obývací pokoj je relaxační, ale i reprezentativní místností, kam si zveme návštěvy. Při jeho zařizování vždy dbejte na eleganci a pamatujte si, že méně je často více. Jaké barvy jsou do obývacího pokoje vhodné a kdy a jak se do malování pustit?

Malování vám chvíli zabere, proto je dobré si jo naplánovat na dny, kdy máte více volna. Nejvhodnější je teplé a slunečné počasí, kdy můžete dostatečně větrat a urychlit tak proces schnutí. Pokud malujete v zimě, využijete suchý vzduch v kombinaci s vytápěním. Nátěr rychle schne a moderní barvy nejsou cítit. Pokud si necháte vymalovat od profesionálů, v zimě dostanete asi lepší cenu než v létě.

Jakou barvou vymalovat obývací pokoj

Pokud nejde o nové zařizování nebo kompletní rekonstrukci, do obývacího pokoje vybírejte barvy podle stávající obývací sestavy, tedy nábytku i pohovky a barvy podlahy. Zohledněte množství denního světla v místnosti. Pokud do něj celý den svítí slunce, můžete zvolit třeba zvolit sytější odstíny zelené nebo béžové barvy, v opačném případě třeba žluté a oranžové odstíny barev, které pokoj rozjasní.

Nejoblíbenější barvy do obývacího pokoje

  • Béžová barva se řadí mezi nejoblíbenější odstíny hnědé barvy zejména do moderních obývacích pokojů. Výborně vypadá s bílým a hnědým nábytkem. Navozuje pocit relaxace, pohodlí a klidu.
  • Světle zelená se hodí zejména k nábytku ze světlého a černého dřeva. Do světlejších místností můžete zvolit i sytější tóny v odstínu pistácie nebo máty. Barva navozuje pocit přírody, uklidňuje a uvolňuje.
  • Žlutá a oranžová barva se hodí do tmavších a chladnějších místnosti a působí útulným dojmem. Povzbuzuje, přináší uvolnění, harmonii a rozjasňuje místnost. Podobně můžete rozjasnit a vymalovat dětský pokoj.
  • Bílá, černá a šedá jsou neutrální barvy, které se dobře kombinují s ostatními. Černá se používá v decentním množství. Bílá propojí všechny barvy, pokoj prosvětlí, dodává sílu a energii. Šedá se výborně kombinuje a je velmi nadčasová.
  • Levandulová barva je odstínem fialové duchovní barvy, takže navozuje pocit pohody, relaxace a zklidnění, což využijete, i když chcete vymalovat ložnici. Ostré a výrazné odstíny ale mohou působit rušivě.

Použijte optické klamy

Pomocí některých barev můžete místnost opticky zmenšit, zvětšit, zkrátit nebo prodloužit, dodat i ubrat světlo. Můžete díky nim vytvořit atmosféru vyzývající k aktivitě nebo naopak k relaxaci. To využijete, když chcete vymalovat kuchyň.

  • Velké plochy vymalujte neutrální barvou.
  • Výraznou barvu použijte na menší plochy, nábytek, dekorace a doplňky.
  • Vždy kombinujte pouze dvě barvy nebo barvu tón v tónu.
  • Přírodní barvy působí uklidňujícím a pozitivním dojmem.

Zvýrazněte jednu stěnu nebo strop

Dynamiku obývacímu pokoji dodáte, pokud jednu stěnu vymalujete výraznější barvou, nejlépe stěnu naproti oknu. Můžete použít i fototapetou, třeba s motivem 3D. Netradičně působí strukturovaná zeď. Můžete použít stěrky, barvu aplikovat zmačkaným hadříkem či houbičkou, tečkováním či tupováním. Mramorování docílíte nanesením více barev pomocí hadru na válečku, nebo houbičkou. Zajímavá je i výmalba stropu ve výraznějším provedení nebo tón v tónu. Pokud máte vysoké stropy a bílé stěny, zvolte tmavou, u nízkého stropu chladnější odstíny.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *