Jak postavit pískoviště na zahradě? Děti budou nadšené.

Chcete svým dětem postavit na zahradě dětské pískoviště? Pojďme se společně podívat na to, jak snadno a rychle postavit dětské pískoviště a udělat dětem radost.

Než se pustíte do stavby dětského pískoviště, promyslete si místo. Vyhněte se místům, kam svítí celý den slunce a vyberte alespoň částečný stín. Stín můžete vyřešit i stavbou přístřešku. Nezapomeňte dětské pískoviště zakrývat. Pískoviště jsou lákadlem pro psy a kočky, které zde vykonávají svou potřebu. K zakrytí si vyrobte dřevěný poklop nebo zakupte pevnou plachtou.

Velikost a výška dětského pískoviště

Záleží na tom, kolik dětí si na pískovišti bude hrát. Na pískoviště o rozměrech 1,5 x 1,5 m stačí 300 kg písku. Důležitá je výška nad terénem. Dětské pískoviště založte do země, ať se vyhnete vysokému okraji. Pomocí kolíků a provázku si vyznačte plochu. Zeminu vykopejte do hloubky minimálně 20 cm. Odstraňte kameny a kořeny, zeminu zhutněte a uložte na ni pevnou, ale vodopropustnou geotextilii, která zabrání prorůstání kořenů a plevele. Plastová pískoviště, která nemají propustné dno, se mohou po dešti proměnit v bahnité místo nevhodné ke hraní. Pomůže i zakrytí plochy s pískem.

Materiály pro stavbu pískoviště

K ohraničení pískoviště můžete využít vegetační tvárnice, betonové ztracené bednění, otesané kameny, cihly, betonovou dlažbu, palisády z různých materiálů, dřevěné desky, prkna a kulatinu i prkna z plastu a dřevoplastu. Palisády se kotví do země, tvárnice do betonu nebo alespoň štěrku. Při stavbě dřevěného pískoviště myslete na bezpečnost a dřevo dohladka obruste a opatřete vhodnou povrchovou úpravou. Můžete ho naimpregnovat, natřít nebo nalakovat.

Dřevěné pískoviště

Můžete použít kulatinu i hoblovaná prkna a propojit je ocelovým kotvením nebo tesařskými spoji. Nedoporučujeme hřebíky, o které by se mohly děti poranit. Prkna na bočnice a hranoly na sloupky nařežte podle hloubky, výšky přesahu nad terénem a půdorysu. Sloupkům vyrobte špičku a zatlučte je svisle do rohů. Nechte si místo na vyvrtání otvorů a šroubování. Otvor před prkny zasypte pískem. Hranoly musí v terénu sedět pevně. Sloupky zatlučte tak, že na horní průřez položíte kus prkna, abyste horní okraj hranolů nerozbili palicí. K zatlučeným sloupkům přišroubujte prkna. Vruty šroubujte do předvrtaných otvorů, aby dřevo nepraskalo. Na lem pískoviště použijte 4 prkna stejné délky a konce jim zkoste na 45 °, aby k sobě přiléhaly. Přišroubujte je shora na rohové sloupky a pro zvýšení stability i prknům.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *