Jak vymalovat kuchyň? Jakým barvám se vyhnout?

Lámete si hlavu nad tím, jak vymalovat svou kuchyň a neudělat chybu? Podívejme se na to, jaké barvy jsou vhodné a kterým se raději vyhnout.

Interiérových barev je opravdu mnoho. U každého odstínu je nutno zvážit, do jaké místnosti se hodí. Některé barvy jsou vhodné do obývacího a jiné zase do barvy do dětského pokoje. Dvojnásob to navíc platí v případě ložnice a kuchyně. Pokud malujete celý byt, můžete se také třeba podívat, jak vymalovat ložnici. Dnes se podíváme na kuchyni. Pokud zde kromě vaření i jíte, nepodceňujte psychologii barev. Jinak by se mohlo stát, že vám jídlo nebude chutnat. Mají totiž velký vliv i na lidskou psychiku.

Barva podle pocitu

Důležité je, jak se chcete v kuchyni cítit. Při výběru odstínu na zdi přihlédněte i k barvě kuchyňské linky. Někdo miluje klasiku, jiný retro či minimalismus a další zase sází na přírodní materiály. Role kuchyně je také v každé domácnosti jiná. Někde se prakticky nevaří a prostor se využívá pro přípravu menších pokrmů. Jinde je kuchyň centrem veškerého dění a často jde o kuchyň s ostrůvkem. Na základě charakteru vaší kuchyně postupujte při výběru vhodného odstínu.

Čemu se vyhnout

Některé odstíny se ale nehodí do žádné kuchyně. K přípravě a konzumaci jídla nejsou vhodné, působí rušivě a kazí chuť k jídlu. K nevhodným barvám do kuchyně patří modrá a zelená. Často jsou pak studené a připomínají spíše nemocnice. Modré chybí teplo a světlo odražené od zelených zdí vám zkazí pohled na jídlo. Dá mu nezdravou barvu. Bílá a smetanová barva podtrhne čistý severský styl.

Jaké barvy zvolit do kuchyně

Pro podporu svého apetitu se hodí červená a oranžová barva. Červená vzbuzuje chuť k jídlu, dokonce podněcuje tvořivost a dodá i energii. Při vaření to oceníte. Podobně působí i oranžová barva, která vykouzlí příjemnou atmosféru při posezení u stolu. Barvy nevolte křiklavé, ani přehnaně kontrastující s barvou kuchyňské linky. Nechte si správný odstín namíchat podle vzorníku, který si předem přiložíte pod studené či teplé světlo, které máte v kuchyni. Na něm totiž odstín vždy vypadá zcela jinak.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *