Eiffelova věž – Kovová dominanta Paříže

Eiffelova věž je se svojí celkovou výškou 324 m nepřehlédnutelnou dominantou Paříže. Patří k hlavním symbolům města i Francie. Eiffelova věž byla pro veřejnost otevřena 6. května roku 1889.

Eiffelova věž na náměstí Trocadéro to na začátku neměla vůbec jednoduché. Původně měla stát v Barceloně, kde ji odmítli a nelíbila se ani lidem v Paříži. Dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám světa. Po světě existuje mnoho jejích replik a pražská Petřínská rozhledna není výjimkou. Pařížský originál převyšuje tokijská kopie dosahující výšky 333 metrů.

Zrod kovového skvostu

Dílo vzniklo v hlavě architekta Gustava Eiffela, jenž je autorem newyorské Sochy svobody. Bylo postaveno na počest 100. výročí Velké francouzské revoluce při příležitosti Světové výstavy roku 1889. Tvarem připomíná písmeno A, vyrostla na Maratových polích na levém břehu řeky Seiny. S montáží kovové konstrukce na čtyřech mohutných základových blocích se začalo 1. července 1887. Před zahájením stavby muselo 50 inženýrů a kresličů vypracovat 5 300 konstrukčních výkresů a více než 100 dělníků v dílnách připravilo asi 18 000 prefabrikovaných dílů.

Slavnostní otevření věže

Slavnostní otevření věže doprovodilo 21 salv z děla. Eiffelovka plnila účel vstupní brány na veletrhy, které končily 15. května 1887. V prvním týdnu nebyly v provozu výtahy, ale Eiffelovu věž navštívilo 28 922 lidí a vyšlapali si po schodech až do 3. patra. Za první rok ji navštívily 2 miliony lidí za 5 franků. Pařížanům se věž nelíbily, vadil jim tvar i velikost. Mezi kritiky věže patřily známé osobnosti, jako spisovatelé Guy de Maupassant, Émile Zola či Alexander Dumas mladší.

Kdo Eiffelovu věž přerostl

V roce 1929 byl v New Yorku dokončen mrakodrap Chrysler Building s výškou 318 metrů. V té době měřila Eiffelova věž 300,65 metru a roku 1909 měla být zbourána kvůli prošlé koncesi. Počátkem 20. století se začala objevovat na obrazech, oslavovali ji básníci a získala význam jako meteorologická stanice. Stala se centrem letového provozu, rozhlasového a televizního vysílání.

Co obsahuje nejvyšší stavba jižní polokoule

Věž má 3 plošiny, první je ve výšce 57 metrů a sahá k ní 345 schodů, druhá ve výšce 115 metrů a sahá k ní 359 schodů, třetí ve výšce 274 metrů a dostupná jen výtahem. Třemi nohami stavby jezdí lanovky do 1. a 2. patra. Ve čtvrté noze jsou schodiště. Z 2. patra vedou výtahy do 3. patra, postavené v roce 1899. Na věži pracuje přes 500 lidí a při optimální viditelnosti z vrcholu dohlédnete do dálky 67 kilometrů. Najdete tu skvělou restauraci, dvouhektarové zahrady osázené 2 000 keři a 20 000 rostlinami. Nahoře si můžete dát drink nebo svačinu, v zimě je tu kluziště a zimní bar.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *