Jak vyčistit zrcadlo? Někdy to dá zabrat

Zrcadla nejčastěji leštíme v koupelně. K tomu se často přidá prosklený sprchový kout nebo zástěna, kterou je třeba pořádně vyčistit od vodního kamene a vyleštit.

Jak na zaschlé kapky a vodní kámen

S vodním kamenem nejčastěji bojujeme na vodovodních bateriích, sprchách, ale i skleněných zástěnách a zrcadlech. Bílé skvrny nepůsobí zrovna esteticky a vyžadují pravidelný důkladný úklid. Zkuste je vyčistit roztokem vody a octa nebo speciálními přípravky, které zakoupíte v drogerii. Nechte nanesený prostředek 10 minut působit, aby vodní kámen povolil. Nakonec stačí plochy přeleštit. Dejte si na použití citronu a sody, které mohou některé povrchy i nenávratně poškodit.

Zaschlé kapky na zrcadlech a zástěnách

Na zástěnách ve sprše zůstávají kapky uschlé vody po sprchování a na zrcadlech nad umyvadlem zase bílé kapky od čištění zubů. Ten, kdo se sprchuje jako poslední, vždy musí skla vytřít do sucha. Stejné je to i se zrcadlem v koupelně po čištění zubů. Speciální panely se zvláštní povrchovou úpravou, na kterých se kapky neudrží, vám usnadní práci. Přestříkání zrcadla přichystaným roztokem na skleněné plochy a přeleštění utěrkou z mikrovlákna vám nezabere ani minutu.

Jak vyleštit zrcadlo

Na zrcadlo si připravte teplou vodu s trochou octa a utěrku z mikrovlákna. Je to lepší než drahé přípravky z drogerií. Spolehlivě funguje i využití starých klasických novin k leštění, které se ale dnes špatně shání. Časopisy rozhodně nepoužívejte. Na zrcadla se skvrnami a usazeninami použijte líh, který nezanechává šmouhy. Černé skvrny představují neodstranitelnou vrstvu stříbra, která postupně oxiduje. Zrcadlo musíte vyměnit.

Povrchově upravené skleněné výplně dveří

Skleněné výplně dveří s čirými skly nepředstavují velký problém. Pokud je však povrch skla upravený pískováním, leptáním či zmatněním, některé čisticí prostředky je mohou poškodit a zanechat na nich trvalou stopu. Pozor si dejte hlavně na abrazivní přísady. Vždy čistěte celé plochy, ne jen místa znečištění. Použijte vlhký hadr a vždy skla vytřete do sucha, jako při leštění zrcadel.

Odstranění mastnoty a zašlých skvrn ze skleněných ploch a předmětů

Zašlé skvrny ze skleněných ploch v kuchyni pokrytých mastnotou a ze skleniček e očistěte namočením ve vlažném octě a dočistěte zubní pastou a kartáčkem s jemnými štětinami. Hluboké a úzké sklenice nechte přes noc odmočit buď s vodou se saponátem, nebo octovou vodou. Pak do nádoby nasypte hrst rýže, protřepte a nechte ji nasáknout. Tím vyčistíte i jejich dno.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *