Jak snížit nebo zvýšit vlhkost v bytě

Vlhkost vzduchu v interiéru je klíčová. Ovlivňuje naše zdraví a má vliv na stav našeho bytu či domu. Někdy je náročné udržet ji ve správných mezích. Suchý vzduch vysušuje sliznici, vlhko zahleňuje a způsobuje plísně.

Optimální vlhkost

Správné hodnoty vlhkosti jsou mezi 40 a 60 %. Pro přehled o situaci v bytě si kupte digitální teploměr kombinovaný s vlhkoměrem, který ukazuje přesně a průběžně stav vlhkosti. Když je vlhkost nižší, projeví se zdravotní problémy způsobené vysušením sliznice a máme tendenci prostor více vytápět. To je sice správně, musíme u toho ale také velmi pravidelně a intenzivně větrat. Pokud bude vlhkost vyšší nad 60 %, začíná kondenzovat vlhkost na stěnách a vznikat plíseň. Stěny nejsou jediným místem, kde může dojít k tomuto problému. Na vyšší vlhkost nepříznivě reagují také potraviny a oblečení ve skříni.

TIP: Krásné dřevostavby od ověřené společnosti

Jak zvýšit vlhkost

Potíže s nízkou vlhkostí jsou naštěstí poměrně snadno řešitelné. Možná si ještě pamatujete, že se dříve dávaly na radiátory odpařovače s vodou. Dnes se doporučuje spíše intenzivnější pěstování pokojových rostlin, které vám přidají na vlhkosti dost výrazně. Navíc ve vašem interiéru působí opravdu jako krásný estetický prvek. Výrazné zvýšení vlhkosti také nastane během sušení prádla. Pokud máte tedy sušičku, i tak nechte uschnout alespoň pár kousků vašeho prádla na sušáku v místnosti. Aviváž vám tak byt velmi hezky provoní.

 

Jak snížit vlhkost

Nutností je dobře větrat, to znamená pravidelně a intenzivně alespoň 3x za den tak 5 až 10 minut, ventilace nestačí. Škvírou sice uniká teplo, ale vzduch se v místnosti nevymění. V kuchyni by měla být vždy namontovaná digestoř s odtahem par ven z bytu. Pokud nemáte v koupelně vhodné odvětrání, otevřete po každém sprchování nebo koupání okno v koupelně. Pokud tam okno není, zkuste větrání vyřešit. Pořiďte si také odvlhčovač. Tento box obsahuje látku pohlcující vzdušné vodní páry, její náplň se po nějaké době ale znehodnotí a je nutné ji vyměnit. Jen tak se zbavíte vlhka a zdraví nebezpečných plísní.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *