Jak vymalovat ložnici? Poradíme vám

Dobře se vyspat ve své ložnici není často vůbec jednoduché. Vše souvisí se vším a kvalitní spánek má několik důležitých podmínek.

Mnoho výzkumů už potvrdilo, že čím jsou lidé spokojenější se svojí ložnicí a jejím zařízením, tím déle a lépe se jim také spí. Celosvětový průměr je 7 hodin a 6 minut spánku denně. Náš spánek a spokojenost s odpočinkem ovlivňují zejména barvy v ložnici.

Jaké zvolit barvy

Studená barvy jako šedomodrá vám prostor ochladí. Naopak teplé barvy jako žlutooranžová vaši ložnici pěkně prohřeje. Rozdíl ve vnímání teploty může být díky barvám až 7 °C. Proto se doporučuje vymalovat vždy svoji ložnici orientovanou na sever žlutou barvou, orientovanou na jih zase spíše studenou barvou, jako modrou, zelenou a podobnými chladivými tóny. Pokud nevíte, kterou barvu na stěny vaší ložnice vybrat, nejvíce ložnici barevně ovlivní hlavní barva použitá v největším rozsahu na stěnách, podlaze i nábytku.

Další akcentní barvy

Další barvy použité v prostoru jsou akcentní, které lze použít na části stěn, čalounění, dřevěné vybavení i polštáře. Odstíny mohou být tmavší nebo světlejší než je barva hlavní. Mohou být součástí celkové barevnosti tón v tónu anebo barvy komplementární, vytvářející velmi zajímavý kontrast. Použít lze i další dvě akcentní barvy, které fungují jako oživení a zpestření. Používají se sice ve velmi malém množství, ale často plní nejdůležitější funkci v prostoru, kdy završují design interiéru.

Móda ložnicového textilu

Syté barvy, tmavší odstíny a kombinace výrazných barev, to je nyní módní hit. Moderní ložnice je v červené, černé a bílé. Povlečení se dnes nezastýlá a velkou oblibu mají i netradiční grafické motivy. Pro proměnu ložnice stačí zakoupit jen nové povlečení a pár malých polštářků. Chcete-li si ve své ložnici opravdu dokonale odpočinout a vyspat se, omezte v ní množství nábytku opravdu na minimum. Nedávejte do ní počítač, televizi, šicí stroj či žehlicí prkno. Ani váš telefon nemá ve správné ložnici vůbec co dělat.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *