Jak vybrat obklady do koupelny? Pomůžeme vám

Při rekonstrukci koupelny nebo stavbě domu je třeba vybrat vhodné obklady. Podívejte se, jaké druhy obkladů existují a na co při jejich výběru nikdy nesmíme zapomenout.

Než začnete obklady vybírat, nechte se inspirovat, ať už chcete zařídit malou koupelnu nebo větší. Můžete nahlédnout na spoustu webových stránek, do tištěných katalogů a časopisů, nebo si prohlédnout obklady na vlastní oči v kamenné prodejně.

Stanovení rozpočtu

Než se pustíte do výběru ideálních obkladů, stanovte si rozpočet. Neberte hned nejlevnější obklady a berte v úvahu poměr ceny a kvality. Pořádně si přeměřte plochy, které budete obkládat a přidejte aspoň 20 % na prořez. Nezapomeňte připočítat náklady na lepidlo, spárovací hmotu penetraci a montáž, pokud si ji nebudete lepit sami.

Keramické obklady

Keramické obklady jsou odolné a kvalitnější typy vám poslouží mnoho let. Keramická dlažba se neodře, neprošlape a odolá chemickým čistícím prostředkům. Navíc má vysokou tepelnou vodivost, kterou můžete využít v koupelně při podlahovém vytápění. Chladný povrch můžete vyřešit i předložkou u vany či sprchového koutu. Keramické obklady se snadno pokládají na jakýkoliv povrch. Velké dlaždice působí luxusním dojmem, malé zase umožňují kombinace a tvorbu mozaiky.

Skleněné obklady

Lesklé, skleněné obklady jsou dnes již i cenově dostupné a jsou vysoce elegantní. Skleněné obklady a skleněné mozaiky jsou velmi stylové, působí luxusním dojmem a zaujmou každého, kdo do vaší nové koupelny vstoupí. Jde o jedinečný prvek, který osvěží každý interiér. I malá paneláková koupelna s nimi může vypadat zcela úchvatně.

Plastové obklady

Mnoho moderních koupelen dnes zdobí plastové obklady. Jsou cenově dostupné, odolné proti vlhkosti a mají životnost až 40 let. Existuje mnoho druhů plastových obkladů, které na první pohled od těch keramických ani nepoznáte. Navíc nejsou tak studené. Plastové obklady mají dobré tepelně i zvukově izolační vlastnosti a dají se kombinovat i s jinými druhy obkladů. Jejich instalace je velmi jednoduchá, nepotřebujete žádné lepidlo a provádí se za sucha.

Korkové obklady

Obklady z korku jsou přírodní, odolné vůči plísním a díky elasticitě mají dlouhou životnost. Navíc jde o teplý povrch na rozdíl od keramiky. Tento druh obkladů je cenově dostupný. Při jejich zakoupení je třeba počítat s lepidlem a lakem, který je nezbytnou součástí úpravy povrchu a ochrání jej při údržbě. Vzhled každých obkladů umí pozvednout i vhodná světla do koupelny.

Přírodní kamenné obklady

Obklady z přírodního kamene už se nepoužívají jen na krby a do obývacích pokojů. Jsou velmi krásné i do koupelny. Tento druh obkladů působí přirozeným a přitom originálním, luxusním dojmem. Pokud se pro obklady z přírodního kamene nakonec rozhodnete, pamatujte na to, že jde o savý materiál. Opatřete je vrstvou laku a impregnací z přírodního oleje, které je třeba připočítat mezi výdaje.

Jak je to s údržbou jednotlivých obkladů

Na údržbu zvolených obkladů myslete už při nákupu. U některých si vystačíte pouze s hadrem a běžným saponátem, u jiných je třeba ještě něco navíc. Větší dlaždice mají méně spár a jejich čištění je snadnější. Pokud chcete mozaiku, zvolte obklady s falešnými spáry a obejdete se bez spárování obkladů. Při výběru lesklých, hodně tmavých nebo naopak světlých obkladů pamatujte na to, že na nich bude vše více vidět. Minimální úklid vyžadují matné povrchy a barevné vzory.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *