Jak vyrobit čisticí prostředky bez chemie

Začněte prát a uklízet bez komerčních a dost často škodlivých přípravků. Podívejte se na jejich výrobu, je to pravdu jednoduché.  

Vyrobte si prací prášek

Smíchejte 7 dílů prací sody, 1 díl jedlé sody, nikdy ne více, aby prádlo nezešedlo, 1 díl najemno nastrouhané pracího mýdla a pár kapek esenciálního oleje. Na jednu dávku prádla dejte 2 až 4 lžíce prášku.

TIP: Jak na výrobu domácí dezinfekce?

Univerzální čistič

Do rozprašovače smíchejte na 9 dílů vody 1 díl bílého octa (může být i klasický) a po promíchání přidejte několik kapek přírodního mýdla. Pro vůni přidejte pár kapek esenciálního oleje podle výběru. Přidat lze i ½ dílu jedlé sody, směs bude trochu mýdlovější a samotná soda také může nahradit přírodní mýdlo. Na hodně znečištěné plochy nejprve nasypejte trochu sody a začněte čistit. K čištění těžko přístupných míst, rohů a spár použijte starý zubní kartáček. Univerzální čistič využijete v kuchyni, koupelně i na WC. Čím více octa, tím bude prostředek silnější a lépe dezinfikuje.

Ošetření nábytku

Na ošetření nábytku z lamina se hodí směs ¼ šálku bílého octa či citronové šťávy a 1 lžíce rostlinného oleje. Použijte ve spreji nebo na bavlněném hadříku. U masivního dřevěného nábytku, kde jej třeba pravidelné olejování, upravte poměry na 1 díl oleje a 1 díl bílého octa nebo citronové šťávy. Nechte pak na nábytku nasát alespoň 12 hodin a přetřete suchým hadrem. Můžete přimíchat i pár kapek vonného oleje. U obou variant je třeba přípravek průběžně protřepávat.

Čištění koberců a ploch jako lino, dlažba či beton

Do 2 litrů vody nakapejte pár lžic tekutého přírodního mýdla, 2 lžíce jedlé sody a ¼ šálku bílého octa kvůli dezinfekci. Čerstvé mastné skvrny posypte kukuřičným škrobem a nechte 15 až 30 minut působit a pak vysajete. Čištění ploch jako lino, dlažba či beton dejte na 2 litry teplé vody ½ šálku octa a 1 lžíci tekutého přírodního mýdla a vyčistěte podlahu.

Vyleštěte sklo, zrcadla i mikrovlnku

Vytvořte si postřik z 1 dílu teplé vody a 1 dílu bílého octa, potřete plochy a doleštěte suchým hadrem. Do mikrovlnky dejte misku s vodou a nechte 5 minut ohřívat, vodní pára uvolní zbytky potravin. Pak vnitřek postříkejte univerzálním čističem a hadrem otřete. Pro dezinfekční účinek smíchejte ¼ šálku jedlé sody do ½ litru vody, protřepejte, nastříkejte na stěny, nechte několik minut působit a pečlivě otřete.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *