Jak malovat na textil

Malování na textil je jedna z velmi krásných a oblíbených výtvarných technik, kterou dobře zvládnete vy i vaše děti. Chce to jen pečlivost, přesnou ruku a trpělivost. V prodejně s výtvarnými potřebami nebo v internetových obchodech si můžete nakoupit potřebné barvy podle vzorníků a pomůcky na vaše malovaní. Zkuste třeba kvalitní francouzské krycí barvy ředitelné vodou Pébéo – Setacolor opaque. Lze se spolu vzájemně míchat a vytvářet z nich nové odstíny barev. Jsou vhodné pro malování pomocí štětce i za pomocí malířských šablon. Po zažehlení malby z rubové strany jsou pak tyto barvy odolné i při běžném praní do 40 °C. Malování lze kombinovat s kresbou barevnými fixy na textil. Můžete zkusit fixy Textil Art – Stoffmalsstifte od firmy Nerchau, se kterými lze obrázky konturovat i vybarvovat. Také se fixují zažehlením a jsou odolné při praní dokonce do 60 °C.

TIP: Návod, jak si ušít roušku z textilu

Jak malovat na textil

Těmito barvami můžete malovat své motivy na různé textilie, vhodné je zejména plátno a bavlna. Oblíbená je i malba na hedvábí. Barvy a techniku malování si nejprve vyzkoušejte na jednoduchých kresbách, a až získáte trochu cviku, pusťte se do složitějších obrázků. Budete k tomu potřebovat barvy na textil, tenké štětce na malování, tužku nebo fantomový fix, konturovací černý fix na textil, ubrousky a látky z režného plátna nebo bavlny a žehličku na konec. Nejdříve si látku vyžehlete. Pokud malujete podle předlohy, můžete si obrázek zvětšit na kopírce na požadovanou velikost, vystřihnout a použít si je jako obrysovou šablonu. Základní kontury si předkreslete obyčejnou nebo fantomovou tužkou, která se dobře vyzmizíkuje nebo vypere, což vám jistě poradí ve výtvarných potřebách. Lze kreslit rovnou i černým nebo barevným fixem na textil, pokud si na to troufnete.

TIP: Pokud si na malování na textil nevěříte, můžete si vybrat tričko s vlastním tištěným potiskem.

Konečné vybarvování

Jakmile máte připravenou kresbu, můžete začít vybarvovat. Nejprve barvy dobře protřepejte, není třeba je dále ředit vodou. Začínejte vždy nejsvětlejší barvou a postupně vybarvěte všechny plochy. Barvy můžete dobře vzájemně překrývat nebo použít nakonec bílou barvu na malbu detailů. Při malování můžete popustit uzdu své fantazii a nemusíte se držet přesně předlohy. Zvolte barvy a dekor podle své fantazie, barvy, které vám ladí k určitému nádobí nebo prostírání. Když obrázek vybarvený, nechte barvy zaschnout a nakonec vytáhněte kontury precizně tenkým štětcem černou barvou nebo tenkým fixem na textil. Malba pak bude mnohem výraznější. Barvy nechte nakonec zase znovu dobře zaschnout a zafixujte je po rubu žehlením po dobu 5 minut. Barvy budou odolné proti vyprání.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *