Jak malovat na textil

Malování na textil je jedna z velmi krásných a oblíbených výtvarných technik, kterou dobře zvládnete vy i vaše děti. Chce to jen pečlivost, přesnou ruku a trpělivost. V prodejně s výtvarnými potřebami nebo v internetových obchodech si můžete nakoupit potřebné barvy podle vzorníků a pomůcky na vaše malovaní. Zkuste třeba kvalitní francouzské krycí barvy ředitelné vodou Pébéo – Setacolor opaque. Lze se spolu vzájemně míchat a vytvářet z nich nové odstíny barev. Jsou vhodné pro malování pomocí štětce i za pomocí malířských šablon. Po zažehlení malby z rubové strany jsou pak tyto barvy odolné i při běžném praní do 40 °C. Malování lze kombinovat s kresbou barevnými fixy na textil. Můžete zkusit fixy Textil Art – Stoffmalsstifte od firmy Nerchau, se kterými lze obrázky konturovat i vybarvovat. Také se fixují zažehlením a jsou odolné při praní dokonce do 60 °C.

TIP: Návod, jak si ušít roušku z textilu

Jak malovat na textil

Těmito barvami můžete malovat své motivy na různé textilie, vhodné je zejména plátno a bavlna. Oblíbená je i malba na hedvábí. Barvy a techniku malování si nejprve vyzkoušejte na jednoduchých kresbách, a až získáte trochu cviku, pusťte se do složitějších obrázků. Budete k tomu potřebovat barvy na textil, tenké štětce na malování, tužku nebo fantomový fix, konturovací černý fix na textil, ubrousky a látky z režného plátna nebo bavlny a žehličku na konec. Nejdříve si látku vyžehlete. Pokud malujete podle předlohy, můžete si obrázek zvětšit na kopírce na požadovanou velikost, vystřihnout a použít si je jako obrysovou šablonu. Základní kontury si předkreslete obyčejnou nebo fantomovou tužkou, která se dobře vyzmizíkuje nebo vypere, což vám jistě poradí ve výtvarných potřebách. Lze kreslit rovnou i černým nebo barevným fixem na textil, pokud si na to troufnete.

Konečné vybarvování

Jakmile máte připravenou kresbu, můžete začít vybarvovat. Nejprve barvy dobře protřepejte, není třeba je dále ředit vodou. Začínejte vždy nejsvětlejší barvou a postupně vybarvěte všechny plochy. Barvy můžete dobře vzájemně překrývat nebo použít nakonec bílou barvu na malbu detailů. Při malování můžete popustit uzdu své fantazii a nemusíte se držet přesně předlohy. Zvolte barvy a dekor podle své fantazie, barvy, které vám ladí k určitému nádobí nebo prostírání. Když obrázek vybarvený, nechte barvy zaschnout a nakonec vytáhněte kontury precizně tenkým štětcem černou barvou nebo tenkým fixem na textil. Malba pak bude mnohem výraznější. Barvy nechte nakonec zase znovu dobře zaschnout a zafixujte je po rubu žehlením po dobu 5 minut. Barvy budou odolné proti vyprání.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *