Jak odvzdušnit topení? S námi to zvládnete

Pokud vám vaše radiátory topí málo nebo dokonce vůbec, i když kotel jede na plný výkon, je nejvyšší čas je odvzdušnit. Když venku mrzne, nefunkční topení je hodně nepříjemné. Podívejme se, jak odvzdušnit topení. S našimi radami to zvládnete.

K zavzdušnění topení dochází kvůli vzniku vzduchových bublin v radiátoru. Bubliny se usazují v nejvyšších bodech radiátorů. Pak zůstávají během vytápění topná tělesa pouze vlahá nebo částečně studená. Odvzdušnění topení je jednoduchým řešením, jak domů vrátit tepelnou pohodu. Podívejme se na několik tipů a triků, jak na to.

Na co si dát pozor

K odvzdušnění topení byste měli přistupovat v době, kdy je vypnuté oběhové čerpadlo. Pokud máte doma starší otopnou soustavu a na radiátorech nejsou instalované odvzdušňovací ventily, možná bude lepší svěřit odvzdušnění topení raději odborné instalatérské firmě.

Jak odvzdušnit topení s odvzdušňovacími ventily

Pokud máte na radiátorech instalovány odvzdušňovací ventily, zpravidla je najdete nahoře nebo na boku vašich radiátorů. Odvzdušnění topení má snadný postup. Připravte si kbelík a hadr. Zkontrolujte tlak vody v otopné soustavě, případně začněte připouštět doplňovací vodu, až tlak v soustavě překročí asi o 50 % předepsaný provozní tlak. Při odvzdušnění topení začněte s nejníže umístěnými radiátory a končete s nejvýše položenými topnými tělesy.

Zásady správného odvzdušnění topení

Na radiátoru zcela uzavřete termostatický ventil, pak pootevřete odvzdušňovací ventil a počkejte, až vám z radiátorů přestane unikat vzduch. Voda postupně vytlačuje vzduch ze zpátečky z vašeho radiátoru, až z odvzdušňovacího ventilu začne odcházet jen voda. Jakmile z radiátoru teče pouze voda, odvzdušňovací ventil opět zavřete. Pak už si jen nastavte termostatický ventil na požadovanou polohu. Postup po pár dnech zkuste zopakovat.

Doplňte vodu do soustavy

Po odvzdušnění topení dojde k poklesu tlaku v systému. Nakonec proto pusťte vodu do topné soustavy tak, aby byl tlak v soustavě v mezích předepsaného tlaku vody. U klasických domovních kotlů se tlak pohybuje kolem hodnoty 1,5 atmosféry.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *