Spárování obkladů a dlažeb cementovými a epoxidovými spárovacími hmotami

Nové obklady a dlažba v koupelně udělají radost. Pro dokonalý konečný vzhled obkladu a jeho snadnou údržbu je důležité spárování. Jak zvolit spárovací hmotu?

Velmi častou chybou je nevhodná a nepravidelná šíře spár. Při pokládce obkladů a dlažby se vyplatí použít křížky pro obkladače v odpovídající velikosti podle vámi požadované šířky spáry. Častou chybou je i spárování obyčejným silikonem kolem vany a sprchového koutu. Pokud zde ponecháte žlábky, začne se v nich usazovat voda a vznikají plísně. Správný je sanitární silikon s protiplísňovými přísadami například MAPEI Mapesil AC.

Příprava před spárováním obkladů a dlažby

Po pokládce je třeba odstranit přebytečné lepidlo vystupující ze spár obkladů po lepení, aby nevznikly ve spáře barevné odchylky. U drobné nebo skleněné mozaiky používejte na lepení bílé lepidlo například MAPEI Ultralite S1 bílý. Bílý lepící tmel je důležitý aby nedošlo k nežádoucímu zbarvení skleněné mozaiky do tmavšího odstínu. Spárování se provádí  po 24 hodinách. 

Spárovací hmoty

Existuje cementová spárovací hmota MAPEI Ultracolor Plus a epoxidová spárovací hmota MAPEI Kerapoxy Design. Do koupelny se používají obě varianty. K dispozici je velká škála barevných odstínů, bílá barva je oproti nim více citlivá ke znečištění. Pokud použijete epoxidovou spárovací hmotu nemusíte se znečistění spáry obávat. Epoxidové spárovací hmoty jsou nenasákavé a proto nemění svůj vzhled a berevný odstín.

SPÁROVACÍ HMOTA

Obnovéní barvy  spárování obkladů a dlažeb

Při obnovení spár lze postupovat dvěma způsoby. První je do hloubky několika milimetrů odstranit původní spárovací hmotu čističem spár , který je vyroben z tvrdokovu. Poté se provede nové vyspárování cementovou spárovací hmotou MAPEI Ultracolor Plus nebo epoxidovou spárovací hmotou MAPEI Kerapoxy Design. Druhý způsob obnovy barevnosti spár je použití obnovovače spár MAPEI Fuga Fresca, který se nanáší na povrch původní spáry. Po zaschnutí se provede pozze dočistění. Nanáší se do spár gumovou stěrkou a po zavadnutí uhladí vlhkou houbou. Sanitární silikon se nanáší vytlačovací pistolí.

Dokončovací práce

Po dokončení spárování lze případné zbytky cementové spárovací hmoty odstranit přípravkem MAPEI Keranet. Jedná se odstraňovač cementových zbytků po povlaků po spárování. Pokud jste použily epoxidovou spárovací hmotu lze povrch obkladů a dlažeb taktéž dočitit. V nabídce je odstraňovač epoxidových zbytků MAPEI Kerapoxy Cleaner. Stavební chemie zahrnuje vysoce účinné čisticí prostředky. Jsou ale na bázi kyselin, proto je třeba dodržovat návod a správně je používat. Nutné je také dodržovbat zásady ochrany zdraví při práci s čistícimi prostředky.

Čisticí přípravek na bázi kyselin na keramické obklady a dlažby

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *