Jak vybrat správná a bezpečná světla do koupelny

Výběr světla do koupelny je omezený. Musí splňovat technické požadavky. Svítidla určená do vlhkého prostředí musí mít zvláštní zabezpečení IP.

Centrální osvětlení

Centrální osvětlení utváří celkovou světelnou atmosféru koupelny. Hlavní svítidlo má být přisazené ke stropu, volně visící modely se sem nehodí. Oblíbeným řešením jsou zapuštěná bodová světla do sádrokartonového podhledu. Výklopným provedením bodovek můžete osvítit všechny kouty místnosti zvlášť. Centrální osvětlení koupelny nestačí, pohled do zrcadla si zastíníte.

Nežádoucímu oslnění

Zrcadlo vyžaduje samostatné osvícení po obou stranách zrcadlové plochy. Umístěte ji ve výšce očí, centrujte s osou umyvadla a osvětlete přední okraj, aby se vám netvořily stíny ve tváři. Pozor, aby vás světlo neoslňovalo, neodráželo se od zrcadla a nevytvářelo oslepující efekty. Použijte kolem světelného zdroje opálové sklo, které rovnoměrně světlo rozptyluje. Barva světla má být teplá bílá. Lesklé světlé plochy intenzitu světla zvyšují a odrážejí mnohem lépe než povrchy tmavé a matné. Vsadit mžete i speciální koupelnová zrcadla se zabudovanou osvětlovací lištou.

Nároky koupelnových svítidel

Vzhledem ke zvýšené vlhkosti v koupelně je nutné mít vysoké nároky na zvolený materiál svítidel. Při nákupu se vyhněte tržnicím a nedůvěryhodným výrobcům. Levné plechové korpusy světel brzy zkorodují. Vybírejte světla z kvalitních slitin a plastů. Výběr tvaru světel záleží na konkrétním vkusu. Stroze tvarovaná stínidla se velmi dobře udržují a nevrhají žádné nežádoucí stíny.

Krytí IP

  • IP x 0 – nechráněno
  • IP x 1 – svisle kapající
  • IP x 2 – kapající ve sklonu 15°
  • IP x 3 – kropení, déšť
  • IP x 4 – stříkající
  • IP x 5 – tryskající
  • IP x 6 – intenzivně tryskající
  • IP x 7 – dočasné ponoření
  • IP x 8 – trvalé ponoření

Veškeré informace o ochraně elektrických zařízení před předměty, prachem, vodou a dotykem nám udává podle ČSN dvojčíslo za písmeny IP. První číslo nám udává, před jak velkými pevnými předměty je zařízení chráněno. Zde platí pravidlo, čím vyšší, tím lepší. Tak třeba č. 4 jsou předměty o průměru 1 mm. Druhé číslo značí ochranu před vodou. V koupelně by mělo být nejlépe krytí IP 44.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *