V Kapském Městě vzniklo ze starého sila moderní muzeum přetékající uměním

Britské architektonické Heatherwick Studio, které v současné době vede slavný architekt a designér Thomas Heatherwick, dokončilo konečně celkovou přestavbu starého přístavního sila na muzeum umění Zeitz MOCAA. Projekt je zcela unikátní zejména svou konverzí s citlivým architektonickým přístupem, ale i interiérem, kde bylo ponecháno několik tubusů vyřezaných do majestátní haly. Možná vás také překvapí, že tato stavba nese i českou stopu.

Muzeum v Kapském Městě

Původní budova byla v přístavu v Kapském Městě postavena ve 20. letech minulého století. Sloužila jako silo na zrní a i dnes je betonové monstrum jednou z největších staveb v celé metropoli. Britské Heatherwick Studio získalo od V&A Waterfront a Zeitz MOCAA v roce 2011 projekt na přestavbu sila na uměleckou galerii. Po šesti letech byla galerie otevřena. Celý projekt je větší, než vypadá zvenčí. Velký architektonický tým vedl český architekt Štěpán Martinovský, navrhl citlivou proměnu budovy sila. Proměna začíná u urbanismu a řešení okolí budovy i s přístupem směrem do města i směrem k nábřeží. Při pohledu zvenčí si silo ponechalo svou původní industriální krásu. Do nejvyšších pater jsou osazena okna působící jako pestré drahokamy.

Silo nebo muzeum

Skelet sila je celý betonový a tvořený vedle sebe stojícími tubusy, které dříve sloužily jako zásobníky. Architekti uprostřed celého objektu navrhli honosnou vstupní halu, která je vytvořena odřezáním části betonových tubusů do tvaru šišaté koule. To tvoří dominantu a sílu i krásu stavby. Působivá jej i majestátnost galerijních prostor. V nižší části budovy je 8 podlaží, ve vyšší pak 12 nadzemních podlaží včetně vyhlídkové terasy na střeše a 2 podzemní podlaží jsou napojená na další podzemní parkoviště. Tento projekt má být vzorem k zacházení s industriálním dědictvím.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *