rustikalni-styl_PR

Rustikální styl v interiéru: bydlení s nádechem venkova

Vnitřní prostory venkovských chalup a horských roubenek mají v přetechnizovaném světě opravdové kouzlo. Propojují nás s přírodou a navazují pocit pohody a rodinné atmosféry. Nádech venkova ale můžete pociťovat také u sebe doma, aniž byste jeli desítky nebo stovky kilometrů na chatu či chalupu. Inspirujte se rustikálním stylem, který je v současném interiérovém designu stále žádanější a stává se cenným zdrojem inspirace, říká Robert Adam ze StoneGallery.cz.

Přírodní materiály na prvním místě

Základem interiérů inspirovaných venkovským stylem jsou přírodní materiály. Zpravidla dominuje dřevo, například v podobě masivního nábytku, obkladů nebo dřevěných trámů. Z praktického hlediska se hojně využívá dlažba imitující dřevo, která přináší veškeré výhody keramiky při zachování přírodního vzhledu.

Dlaždice s dekorem dřeva doplní každý rustikálně laděný interiér a v kombinaci s masivní kuchyní nebo mohutnými skříněmi vytváří vzájemný soulad. “Stále vede imitace přírodních materiálů. Je milé, kolik lidí se vrací k přírodě a pouští si ji blíž k sobě,” komentuje zkušená bytová designérka Laila Jedličková, která se návrhům a realizacím interiérů věnuje od roku 2011.

Na rozdíl od dřevěných parket se u dlažby nemusíte bát náročné údržby ani rozlité vody. Kromě dřeva se do interiérů v rustikální stylu hodí i kamenné prvky, ať už jde o obklady, dlaždice nebo kuchyňské pracovní desky. Důležitým prvkem jsou pak bytové dekorace, které rustikální styl umocňují. Možností je nespočet od poutavých přírodních plastik přes výrobky z kožešiny po zvířecí trofeje.

interier-drevo

Rustikální styl sází na útulnost a pohodlí

Interiéry zařízené v rustikálním stylu si získaly svou oblibu zejména díky hřejivé rodinné atmosféře a důrazu na pohodlí. S tímto důrazem je třeba volit také zařízení interiéru. V rustikálně laděném bydlení by neměl chybět relaxační koutek, kterému může dominovat pohodlné čalouněné křeslo nebo velkorysá pohovka.

Útulnou atmosféru navodí také prvek ohně, který k venkovskému bydlení patří. V okolí krbu nebo nádherných kachlových kamen se budete cítit skvěle a v bezpečí. Alternativním řešením je pořízení krbu na elektřinu nebo biolíh, který je možné instalovat do jakéhokoliv prostoru, třeba i do bytu. Pro navození pohodové venkovské atmosféry je důležitý i výběr vhodné osvětlení, ať už v podobě starožitných lamp, nebo moderních svítidel s uklidňující oranžovou barvou světla.

Venkovský styl proniká i do světa koupelen

Inspiraci z venkovského stylu bydlení můžete čerpat i při realizaci nové koupelny. Přírodní prvky do intimních koupelnových prostorů zkrátka sedí a mají schopnost uklidňovat. Oblíbené jsou především obklady s imitací dřeva, které lze použít jak v celém prostoru koupelny, tak jen ve vybrané části (například v okolí sprchového koutu).

Vzhled dřeva je vyhledávaný i v oblasti koupelnového nábytku – od umyvadlových skříněk po dřevěné police. Vždy volte takové materiály, které jsou vhodné do prostoru s vyšší vlhkostí a neublíží jim ani přímý kontakt s vodou.

I v moderním bytovém designu mají prvky rustikálního stylu své místo. Abyste ale nesklouzli ke kýči, musíte s prvky venkovského bydlení pracovat s rozmyslem. Vždy je dobré oslovit interiérového designéra, který vaše představy usměrní a navede vás na správnou cestu.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *