Jak postavit čmelín svépomocí? Staňte se čmelařem

O úbytku užitečných včel a čmeláků se hovoří stále více. Pro rostliny je tento hmyz nepostradatelný. Zkuste si na zahradě, terase, balkoně či lodžii vybudovat domek pro čmeláky, kterému se říká čmelín. Čmelín si můžeme koupit nebo vyrobit sami.

Čmelínů dejte více cedle sebe

Dejte vedle sebe několik čmelínů s rozestupy asi 20 cm. Zvýšíte tak pravděpodobnost osídlení vyrobeného čmelínu. Úly od sebe barevně rozlište. Čmeláci mají výbornou orientační schopnost a umí rozlišit barvy, jako je bílá, žlutá, modrá či fialová. Koupit se dají keramické, dřevěné i dřevocementové čmelíny.

Jak vyrobit čmelín

Čmeláci jsou choulostiví na kolísavé teploty. Čmelín izolujte před chladným a horkým počasím. Rozměry musí být minimálně 25 x 25 cm, z masivních prken širokých 2 až 3 cm. Musí dobře těsnit, nesmí mít škvíry, jinak čmeláci umrznou, nebo dovnitř vniknou paraziti. Ke stěnám a podlaze dejte z vnějšku polystyren.

Vybavení čmelínu

Dejte dovnitř bavlněnou výstelku, hobliny, seno, suché listí, mech či speciální výplně do čmelínů. Nedávejte naftalín, silonové náhražky z podšívek, písek ani vatu. Čmeláci by se do nich mohli zamotat a uhynout. Čmelín vyplňte do 2/3 a nechte volný vchod. Umístěte větrací okénko se síťkou proti predátorům. Pod vletový otvor dejte přistávací plošku neboli česno o ploše 5 x 3 cm a speciální klapku pro ochranu před nočním motýlkem zavíječem čmeláčím, latinsky Aphomia sociella.

Umístění tunýlku a střecha

Od vletového vchodu veďte podél jedné stěny a do pravého úhlu směrem dál u boční stěny 3 až 4 cm od konce zadní stěny tunýlek o průměru 2,5 cm. Čmeláci si rádi dělají hnízda v myších dírách. Čmelín dejte na nožky, aby se dospod dostal vzduch a nezahníval. Ošetřete netoxickým repelentem proti vniku mravenců. Střechu vytvořte s dobře přiléhající dřevěné desky podložené silnou látkou kvůli izolaci.

Umístění a orientace čmelínu

Čmelín chraňte před severními a západními větry. Nesmí být na přímém slunci. Volte polostín nebo stín pod stromy. Může být i na klidném místě v kůlně či pod pergolu, kde je jen ranní slunce. Jakmile teplota stoupne na 35 ˚C, uhynou larvy a kukly. Čmeláci umírají při 45 ˚C. Čmeláčí královna se do čmelína nenastěhuje sama, nebo si kupte laboratorně odchované čmeláky s královnou a do čmelína je nasaďte.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *