Jak vypočítat plochu podlahy na m2 – Přehledně a jednoduše

Pokud si potřebujete objednat správný počet podlahové krytiny, potřebujete si ji umět vypočítat, aby byla pokládka snadná a materiál vám nechyběl, nebo zbytečně nepřebýval. Podívejme se, jak na správný výpočet plochy podlahy. 

Abyste zjistili, kolik podlahové krytiny budete potřebovat opravdu koupit, musíte si nejprve změřit rozměry místnosti, vypočítat si rozlohu podlahy a následně přepočítat na počet balení vámi vybrané konkrétní podlahy. S výpočtem vám pomůžeme.

Potřebné pomůcky

  • měřící pásmo
  • papír
  • tužka
  • kalkulačka

Návod krok za krokem

Nejprve si rozdělte místnost na obdélníky nebo čtverce, podle tvaru místnosti a u členitějších místností si místnost rozdělte na několik menších částí, ideálně opět na obdélníky.

  • Měření šířky a délky – změřte si měřícím pásmem jednotlivé části a zaznamenejte si délku a šířku dané místnosti.
  • Výpočet rozlohy – vynásobením délky a šířky jednotlivých částí si vypočítáte rozlohu v m2.
  • Prořez a přesahy – odborníci doporučují připočítat 5 až 10 % materiálu navíc na prořez a odřezky, případný odpad nebo poškozený materiál. U členitějších místností přidejte raději 10 %, tedy alespoň 1,5 m2 podlahy navíc.
  • Balení podlahy – po výpočtu rozlohy místnosti je důležité zjistit, v jakých rozměrech a balení se krytina prodává a kolik balení bude potřeba.

A x B = rozloha v m2

Například 4 x 3,5 = 14m2

Nezapomeňte na prořez a přesahy

Při objednávání počtu balení podlahové krytiny je důležité počítat s prořezy. Prořez vzniká při úpravě lamel, při jejich zkracování a ořezávání. Počítat s nepravidelnostmi místnosti a s určitou rezervou na opravy nebo případné kazy a poničené kousky podlahy. Na prořez se doporučuje objednat alespoň 1,5 m2 podlahy navíc. Pokud chcete položit zámkovou dlažbu, musíte postupovat zase trochu jinak.

U PVC a koberců je důležité myslet na přesahy. Minimální přesah, který se schovává pod práh, by měl být u každých dveří 5 cm. U PVC měřte a počítejte opravdu přesně, protože se PVC řeže z rolí a uříznuté zboží většinou nelze vrátit a reklamovat. Pokud podlahu teprve připravujete, můžete si vypočítat množství betonu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *