bazén

Zelená voda v bazénu: Řešení problému a prevence

Jakmile voda v bazénu zezelená, ve vodě se přemnožily řasy a pak i bakterie. Důvodem může být nedostatečné ošetření vody i náhlá změna počasí, jako je bouřka nebo vysoké teploty.

Jak řešit zelenou vodu v bazénu

První náznak zelené vody a nedostatečné hygieny bazénu poznáte na pohled i na dotyk. Stěny a dno bazénu mají slizký povlak, který způsobují řasy. Ty se s přísunem světla a tepla začnou rychle množit a voda zelenat. Zelená voda v bazénu nejde vyčistit za den. Tady jsou rady a tipy  jak postupovat.

Změřte hodnotu pH vody v bazénu

Optimální hodnota je 6,8 až 7,4 pH a má dopad na účinnost bazénové chemie. Nejjednodušší způsob změření je pH tester. Papírový proužek ponoříte do vody. Pokud je pH mimo ideální rozmezí, je třeba vodu upravit. Nejčastěji se využívají prostředky pH Minus, protože je voda přirozeně mírně zásaditá.

Šokové ošetření vody chlorem

Šoková chlorace se využívá pro nárazovou i průběžnou dezinfekci vody. Přípravek Chlor šok nesypte přímo do bazénu, ale nejprve ho rozpusťte ve vodě v oddělené nádobě. Pak zapněte filtraci a postarejte se tak o to, aby se chlor co nejrychleji dostal do celého objemu bazénu. Do bazénu se dá aplikovat i modrá skalice.  

bazén

Odstraňovač řas v podobě vločkovače

Počkejte alespoň 24 hodin a podle objemu bazénu pak přidejte do vody vločkovač, který odstraní zákal vody a zlikviduje řasy. Jejich zbytky se díky tomu mnohem snadněji odstraní díky filtraci nebo vysavačem z vody. Příliš vločkovacího přípravku naopak způsobí zakalení vody do bílé barvy. Ze stejného důvodu také nezapínejte filtraci, která by vločky rozmixovala a voda by byla bílá jako mléko.  Zbytky řas odstraňte vysavačem. Filtrační čerpadlo v tuto dobu nesmí fungovat skrz písek. 

Vločky nevysávejte poloautomatickým ani automatickým vysavačem. Výkonné čerpadlo automatického vysavače řasy rozmixuje na tak malé částečky, že je nezadrží ani filtrační košík a všechny se vrátí zpět do bazénu. Poloautomatické vysavače nemají plynulý chod a rychlým pohybem řasy rozvíří do objemu bazénu. Pak je budete muset vysávat opakovaně.

Dopuštění vody

Nakonec dopusťte vodu a znovu ji zkontrolujte pH vody testerem. Doplňte vodu k obvyklé hladině, na kterou jste zvyklí. Obsah bazénové dezinfekce ve vodě doplňte, pokud některý z přípravků chybí. 

zastřešení_bazénu

Nepodceňte prevenci

Zezelenání vody v bazénu je nejlepší preventivně předcházet. Vždy je třeba držet pH vody v ideálním rozmezí 6,8 až 7,4 pH a dodržovat filtrační cykly. Záleží hodně i na počasí. V letních vedrech je třeba vodu filtrovat alespoň 12 hodin. Pravidelně bazén kontrolujte, měřte pH vody a množství chloru.

Nepřehřívejte moc vodu v bazénu, při teplotě nad 30 °C přestane chlorová chemie účinkovat. Minimálně 1x denně bazén profiltrujte a 1x týdně propláchněte písek ve filtraci. V letních vedrech se ošetřující přípravky vypařují rychleji a je třeba kontrolovat bazénovou vodu častěji. A pokud o svém bazénu teprve přemýšlejte, zkuste si jej vytvořit tak, abyste šli ráno z postele rovnou do bazénu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *