modrá skalice

Modrá skalice do bazénu: Jak ji správně aplikovat?

Modrá skalice se dlouhodobě používá k údržbě zahradních bazénů. Dokáže si poradit s řasami, sinicemi a dalšími nežádoucími organismy ve vodě. Poradíme vám, jak modrou skalici dávkovat a bezpečně používat.

Co je to modrá skalice

Modrá skalice je chemická anorganická sloučenina, pentahydrát síranu měďnatého s chemickou značkou CuSO4. Měďnatá sůl je v původní podobě v barvě bílého prášku. Voda způsobí změnu na modré krystalky modré skalice. Používá se l při moření dřeva, výrobě minerálních barev a dalším účelům včetně údržby bazénů.

modrá skalice

Chlor nebo modrá skalice

Modrá skalice obsahuje 25 % mědi a díky tomu má výrazné biocidní a algicidní účinky. Jde tedy o účinný pesticid specificky vhodný k hubení řas. Podobné účinky má chlór. Na rozdíl od chlóru si modrá skalice poradí i se vzrostlými řasami. Chloru se muselo použít větší množství a koncentrace, která je pro nás riziková.

bazén

Bezpečná koncentrace modré skalice

Při práci s modrou skalicí je třeba opatrnost. Modrá skalice je toxická látka a při jejím požití se dostaví zvracení se silným průjmem. Důsledkem může být i šok a smrt za pár hodin od požití. Účinky lze neutralizovat včasným požitím mléka či ferrokyanidu draselného v poměru 1 lžička rozmíchaná v půl litru vody. Riziková může být i vysoká dávka v bazénu. Je však cenově dostupná a při správném dávkování bezpečná.

bazén

Dávkování a frekvence

Dávkování modré skalice se odvíjí od obsahu 25 % mědi v síranu měďnatém. Maximální množství mědi v 1 l vody je 1 až 2 mg. Dávkování skalice se pohybuje v rozmezí 4 až 8 mg na l. Na m3 vody lze použít 4 až 8 g modré skalice. Doporučuje se 5 g/m3. Jako preventivní opatření před bujením řas používat 1x za 2 až 3 týdny.

Postup dávkování modré skalice

Smíchejte si vypočítané množství modré skalice v nádobě s vodou a spusťte filtraci. Po rozpuštění skalici nalijte do bazénu a filtrujte vodu po dobu 24 hodin. Skalici můžete běžně koupit tam, kde se prodává bazénová chemie, tedy v řetězcích s hobby potřebami a v drogerii. Cena modré skalice se pohybuje okolo 100 Kč za kg.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *