Megamrakodrapy v roce 2020 přesáhnou kilometr výšky

Dosud nejvyšší budovou světa je dubajská Burdž Chalífa. Dubaj je vůbec město plné mrakodrapů. Prvenství dubajské budovy Burdž Chalífa se ale na svém výsluní nijak dlouho neudrží a už z něj bude za nedlouho sesazena a o své prvenství přijde. Dvě nové věže Jeddah Tower v Džiddě a The Tower v Dubaji dosáhnou do nesmírných výšin, až k magickému kilometru nad zemí sáhnou v roce 2020.

Dvě věže

O každé z těchto dvou věží se už dnes píše, že v roce 2020 bude právě ta jedna nejvyšší budovou světa. Ale nejspíš až v době jejich úplného dokončení bude zcela jasné, o které z nich to bude platit, a která z věží to vyhraje. Jisté je, že obě věže svojí výškou překonají opravdu vše, co lidé za svoje životy ve své historii dosud postavili. Do tohoto součtu naleznete i nejvyšší 828 metrů vysoký dubajský mrakodrap Burdž Chalífa. Pro vysoké stavby jejich astronomické výšky je typické, že se vám dělá špatně, jen když na ně koukáte zdola. Pokud máte závrať, asi si pohled dolů moc neužijete. Tyhle megavěže, kosmodrapy a megamrakodrapy budou si celkem běžné.

The Tower a Jeddah Tower

The Tower totiž překoná věž Burdž Chalífa a během Expo 2020 se stane novou ikonou. Jeddah Tower vyroste v saúdskoarabské Džiddě. Čeká nás lítý souboj mezi dvěma sousedy, Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. V saúdskoarabské Džiddě už je v současné době rozestavěné torzo budovy Jeddah Tower navržené americkou kanceláří s názvem Adrian Smith + Gordon Gill Architecture. Svým tvarem připomíná velmi známý londýnský Střep, ale je ovšem mnohem vyšší, mnohem protáhlejší a bude výjimečně ostrá jako jehla. Má dosáhnout výšky přesně 1 000 m. U dubajské The Tower od architekta Španěla Santiaga Calatravy, která má už nyní dokončené základy, ještě zatím výška není stanovena, ale odhaduje se mezi 928 a 1 200 metry. Asi se budou snažit tyto věže jedna druhou předhonit.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *