Sezení z palet: Detailní návod i pro méně zdatné kutily

Při zařizování domácnosti chceme mít praktický nábytek, který by současně splňoval aktuální módní trendy. Pokud je sledujete, určitě jste zaznamenali vzrůstající oblíbenost nábytku z palet, který je stylový a hodí se téměř do každé místnosti.

Paletový sedací nábytek se hodí do bytu i domu. Do obývacího pokoje se hodí sedačka z palet a do dětského pokoje posezení z palet. Na zahradu či k bazénu se hodí zahradní nábytek z palet, který snadno umístíte i na balkon, nebo použijete paletový nábytek na terasu. Záleží na vás, kde se vám bude paletový nábytek k sezení líbit. Podívejme se, jak si jej snadno vyrobit.

Kde seženete palety

Pokud nepracujete se dřevem, doporučujeme zajít do výkupny palet, kam lidé odkládají nepotřebné palety. Zde zakoupíte kvalitní a pevné palety. Dejte si pozor na poškozené palety, ze kterých kvalitní nábytek nevyrobíte. Běžně se dají palety koupit zhruba za stokorunu. Mnohdy narazíte také na tmavší či světlé palety, které snadno pořídíte za nižší cenu. Pokud ale toužíte po kvalitnějších a pevnějších paletách, doporučujeme si připlatit.

Jaké jsou výhody nábytku z palet

Nábytek z palet má i své nesporné výhody. Dá se třeba snadno opravit. Můžete navíc paletový nábytek velmi snadno obměnit. Přemalovat, přebarvit, nebo nábytek rozšířit, když přidáte další palety. Výhodou je i snadná údržba. Pokud budete mít palety nalakované, prach z nich setřete velice snadno.

Co budete k výrobě nábytku z palet potřebovat

Než se pustíte do výroby nábytku z palet, připravte si potřebný materiál i nářadí. Je nutné mít dostatek projektových palet. Připravte si i dřevěná podlahová prkna. Doporučujeme nachystat si i akrylovou barvu, případně kolečka, pokud budete chtít alespoň stolek vyrobit pojízdný. Co se týče nářadí, potřebovat budete dláto, úhelník, šroubovák, šrouby, úhlovou brusku a taky plochý štětec.

Jak si vyrobit sezení z palet

Nejdříve si změřte prostor na sezení z palet. Pak paletu dobře zbruste, aby nikde netrčely třísky. Pak palety natřete akrylovou barvou, aby byly dokonalé i po vzhledové stránce a nechte barvu zaschnout. Poté si vyrobte sedačku nebo a gauč z palet. Vezměte 2 palety, položte je na sebe a přišroubujete je k sobě, aby vám u sebe perfektně držely a nerozjížděly se. Třetí paletu použijte jako opěradlo a důkladně přišroubujte. Nakonec palety vystelete polštáři a matracemi, aby bylo sezení pohodlné.

Jak si vyrobit stůl z palet

K sezení si vyrobte i stůl z palet, který můžete dát na zahradu jako zahradní nábytek nebo z něj udělat konferenční stolek do obývacího pokoje. I zde platí, že je třeba palety dobře obrousit a nalakovat, aby se vám z nich nezadřela tříska. Na výrobu stolu z palet budete potřebovat 2 palety, které na sebe pevně přišroubujete, aby se nerozjížděly. Pokud toužíte po pohyblivém konferenčním stolku, můžete dospodu jedné palety nakonec přišroubovat kolečka. Stůl z palet můžete natřít barvou, která se vám do místnosti hodí.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *