Jak odstranit rez – Která možnost je pro vás nejlepší?

Koroze vzniká působením korozivních kapalin a plynů či soli. Obvykle mluvíme o rzi na železe. Občas však potřebujeme odstranit rez i z jiných povrchů, na kterých se může vytvořit. Rez můžeme odstranit z různých materiálů mnoha způsoby.

Mechanické odstranění rzi

Mechanické odškrábání rzi je pracné. Výsledek bývá dobrý, ale za jistých okolností nedostatečný. Záleží na konkrétním povrchu, množství rzi metodě odstranění.

Ocelový kartáč nebo ocelová vlna

Na čištění odolných povrchů je vhodný ocelový kartáč nebo ocelová vlna. Při čištění je třeba používat přiměřený tlak, aby se povrch nepoškodil a zbavovat se zbytků rzi průběžně. Plocha se nakonec dočistí smirkovým papírem.

Pískovací pistole

Tato metoda je účinnější než ta předchozí. Lze navíc použít i na členité povrchy a výraznější korozi. Potřebujete speciální pískovací pistoli a abrazivní prostředek v podobě písku, který pistole na povrch pod tlakem vystřeluje.

Kyselina citronová a sůl

Na menší kovové předměty nebo oblečení můžeme odstranit citronem a solí. Citronová šťáva díky obsažené kyselině rez dobře naruší. Sůl pomůže odstraněním rzi díky abrazivnosti. Poškozené místo posypte solí, namočte do citronové šťávy a nechte pár hodin působit. Ze surovin můžete vytvořit i pastu.

Ocet a sůl

Klasický ocet či jablečný ocet společně se solí také pomůže při odstraňování rzi. Použití na různé kovové povrchy a nástroje je stejné jako v předchozím případě. Malé předměty ponořte do octa, větší můžete omotat textilií namočenou v octu a nechat působit. Po odmočení odstraňte rez ocelovým kartáčkem či vlnou.

Jedlá soda a sůl

Na rez je možné použít i jedlou sodou. Poškozený povrch očistěte vlhkým hadrem a pak naneste na vlhký povrch jedlou sodu. Nechte působit několik hodin a poté opět odstraňte rez mechanicky. Můžete si také vyrobit pastu z jedlé sody a vody.

Brambora

Drobné poškození rzí například na kovových příborech můžete zkusit očistit pomocí rozkrojené nebo nastrouhané syrové brambory. Na rozkrojenou stranu brambory můžete nanést i jedlou sodu, nebo prostředek na nádobí.

Mouka

Vezměte houbu na mytí nádobí, navlhčete, namočte v polohrubé nebo hrubé mouce a drhněte povrch od rzi.

Coca-Cola

Coca Cola si umí poradit se rzí zejména díky obsahu kyseliny fosforečné. Vhodná je k odstranění rzi z drobnějších kovových předmětů. Stačí předmět do nápoje ponořit a nechat pár desítek minut či hodin odmočit a pak rez očistit.

Kyselina fosforečná nebo chlorovodíková

Poměrně účinné odstranění rzi může probíhat za pomoci kyseliny fosforečné nebo chlorovodíkové. Najdete je v různých čisticích prostředcích a dají se koupit i zvlášť. Používejte ochranné pomůcky v podobě gumových rukavic. Můžete vyzkoušet prostředky jako je HG, Larrin, Fixinela, Pulirapid a další. 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *