Vyčistit jezírko není nic složitého. Musí se na to jít chytře.

Potřebujete vyčistit zahradní jezírko? Máme pro vás pár jednoduchých rad. I jarní úklid jezírka se může obejít zcela bez chemických přípravků. Podívejme se, jak na to.

Pokud se chystáte na čištění vašeho zahradního jezírka, jděte na to chytře. Můžete zahradní jezírko svépomocí postavit. Pokud se v něm třeba objeví žabí vajíčka a pulci, nechte přírodu, ať dělá, co umí. Pulci jezírko zbaví nechtěných řas a vylíhnuté žáby zkonzumují larvy obtížného hmyzu.

Zahradní jezírko a ryby

Zahradní jezírko, kde nejsou ryby, je pro žáby zcela ideálním místem pro jejich rozmnožování. Obojživelníci obecně trpí velkým nedostatkem stojatých vod. Pokud je ve vodě necháte, vyčistí vám za to ve vašem jezírku vodu bez nutného použití chemických prostředků. Nejčastěji budete mít v jezírku skokany a ropuchy. Bude se jim líbit stejně jako vám, když si dáte do jezírka okrasné kameny.

Jezírko jako biologický systém

Při péči o vodu v jezírku je třeba dbát na to, že je to biologický systém se vzájemně provázanými procesy, které lze snadno narušit. Některé biologické a chemické přípravky pomohou k vyšší kvalitě vody, účinné prevenci a snadnějšímu řešení potíží. Například přípravky Projezírka od výrobce Proxim, vám péči o vodu v jezírku usnadní. Algae Oxi, Čistič bio jezírek, Flokulant, pH Minus, Sorbent CFH proti fosfátům a Čistič bio jezírek.

Jak vyčistit jezírko

Nejprve zvolte biologický Čistič bio jezírek s vyváženou kombinací bakterií a enzymů, které šetrně rozkládají nečistoty organického původu. Snižuje obsah živin pro růst řas a po jejich odumření jsou řasy potravou pro bakterie obsažené v přípravku. Snižuje se obsah usazenin organického původu na dně, voda se projasní a nastolí se biologická rovnováha. Před úpravou vody na správnou hodnotu pH v rozmezí 7,0 až 8,5 proveďte měření testerem.

Prevence proti výskytu řas

Nadměrný výskyt řas je ve většině případů způsobený vysokým obsahem živin ve vodě, zejména značnou hladinou fosforu. Pomůžete si použití tekutého přípravku Flokulantu. Může ho použit preventivně po napuštění jezírka i při pravidelné jarní údržbě jezírka. Moderní metodou průběžného odstraňování fosforu z vody v jezírku je použití Sorbentu CFH. Hnědé granule s vysokou schopností navázat na sebe fosfor obsažený ve vodě si s ním velmi dobře poradí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *