Katastr nemovitostí: Jak do něj nahlédnout?

Pokud kupujete pozemek nebo rovnou rodinný dům, nahlížení do katastru nemovitostí se vám může hodit. Jestliže si nejste jistí, že prodávající je skutečným vlastníkem, nebo chcete zjistit, zda na domu nevázne zástavní právo, nahlédněte do katastru nemovitostí. Jak to udělat? Podívejme se na to.

Samozřejmě si můžete zajít na katastr nemovitostí sami osobně. Tam si údaje zjistíte za poplatek. Můžete také navštívit místo označené Czech POINT třeba na poště, kde mají přívětivější otevírací dobu než katastr nemovitostí, ale ani zde vás poplatek nemine. Na předběžný přehled o situaci vám ale stačí nahlížení do KN online. Nejpohodlnější způsob prostě dnes představuje internet. Nikam nemusíte chodit, nic vás to nestojí a z pohodlí vašeho domova zjistíte, zda je ten, co vám objekt nabízí majitelem, nebo je jen v nájmu, komu patří chodník před domem a příjezdová cesta.

Funkce online aplikace

  • Vyhledání parcely
  • Vyhledání domu nebo bytové jednotky
  • Vyhledání řízení
  • Zobrazení mapy

Vyhledávat lze podle:

  • parcely
  • stavby
  • bytové jednotky
  • řízení
  • LV
  • nebo zobrazit mapu katastrálního území a najít konkrétní nemovitost na ní

Vyhledat zdarma majitele online nelze. K tomu je třeba registrace a placené získání dálkového přístupu nebo osobní návštěva Katastrálního úřadu. Dálkový přístup umožňuje registrovaným uživatelům online přístup k údajům KN.

Jak nahlížet do KN

Nejdříve musíte jít na stránky nahlizenidokn.cuzk.cz a kliknout na ZOBRAZENÍ MAPY. Pak je třeba vyplnit název obce a katastrální území. Pokud je název obce Praha, políčko vyplňte a klikněte na ikonku VYHEDAT. Pak z nabídky vyberte název katastrálního území, třeba Staré Město. V novém okně se zobrazí mapa a na ní si najdete třeba Staroměstské náměstí a opíšete si u něj uvedené parcelní číslo, například 1090. Vrátíte se na výchozí stránku a dáte VYHLEDAT PARCELU. Vyplníte parcelní číslo a dejte VYHLEDAT. Pak vám vyjede, že vlastníkem je hlavní město Praha, jde o památkově chráněné území a objevíte i vázané věcné břemeno.

Popisná a evidenční čísla

Obdobně budete postupovat u jakékoli nemovitosti, ať už jde o dům, byt, zahradu, pole či stavební pozemek. V případě parcely musíte znát katastrální území, v Praze třeba Žižkov a parcelní číslo. V případě budovy musíte zadat obci, část obce a popisné nebo evidenční číslo budovy. Pomoci vám může veřejně dostupný registr adres v ČR. Provozuje jej MV ČR a přes jméno, část obce a ulici můžete dohledat i číslo popisné.

Údaje jsou informativní

Pokud se rozhodnete danou nemovitost koupit, pamatujte si, že údaje na stránkách katastru nemovitostí jsou vždy informativní a investujte raději do LV – listu vlastnictví, který vám vydají na počkání na katastru nemovitostí nebo na Czech POINT.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *