Víte, jak na provzdušnění a vertikulaci trávníku? Poradíme vám.

Trávník je základem každé zahrady, proto péči o něj rozhodně nelze podceňovat, zejména po zimním období. Pak se bude krásně zelenat a volně dýchat. To mu umožní vertikutace.

Je třeba důkladně vyhrabat spadané listí a někdy i posekat, protože v mírné zimě někdy tráva povyroste. Pak se provádí provzdušňování, dosévání a hnojení. Provzdušnění neboli prořezání je nutné, aby trávník mohl správně růst. U užitkových trávníků se doporučuje na jaře i na podzim. V jarním termínu od konce března do poloviny května. Použijte speciální postřiky pro narušení struktury mechu a on vyschne.

Tip: Tepelné čerpadlo jako efektivní a úsporné vytápění

Čistý trávník velmi dobře dýchá

Provzdušnění travního drnu a vyčištění plochy od travní plsti ze zbytků posečené trávy, mechu a plevele, trávníku prospěje. Nože se dobře zařezávají do trávníku, ze kterého odstraňují plsť, pronikají do půdy a provzdušňují ji. Omezují růst plevele, přesekávají travní výběžky a podporují tvorbu nových výhonků. Bez provzdušnění se vytvoří neprostupná vrstva znemožňující příjem vody a živin. Po provzdušnění zůstane zelený a zdravý.

Vertikulace

Vertikutátory řežou hlouběji do plochy trávníku, nakypří a připraví půdu na nový osev. Provzdušňovač pracuje více na povrchu a odstraňuje mech bez poškození rostlin. U některých modelů se dají vyměnit válce s pružinami na odstraňování mechu a vrstvy plsti třeba za válec s noži k prořezávání povrchu trávníku. Vsaďte na modely s velkými koly, která umožňují snadnou manipulaci a pohyb i ve složitém a ne příliš rovném terénu. Při nedostatečném trávník řídne a usychá.

Jak na vertikulaci

Vertikutaci lze provést pomocí speciálních hrábí určených pro menší plochy. Výhodou je nízká pořizovací cena. Na větší plochy se ale nehodí. Pro vertikutaci potřebujeme zejména vertikutátor, hrábě, sekačku, osivo a hnojivo. Trávník má být vysoký tak 4 cm. Provádíme ji v suchém počasí, ne na rozmáčené, přemokřené ani přimrzlé trávě. Nože vertikutátoru musí být ostré a správně uchycené. Mají se zařezávat do půdy do hloubky asi 3 mm. Po ošetření trávníku odstraníme vzniklý odpad.

Konečné práce

Vyhrabanou hmotu dáme do kompostu, trávník pohnojíme a zalijeme. Na větší plochy je dobré použít vozík nebo rozmetadlo. Prořídlá a holá místa je třeba dosít. Elektrický provzdušňovač se hodí pro odstraňování mechů a mladší trávníky. Výsledkem dobré vertikutace je hustý trávník s vylepšenou výměnou kyslíku, vyšší propustností vody, menším množstvím plevelů a sníženým rizikem chorob. Prořezaná půda lépe přijímá živiny, trávník lépe regeneruje a zhoustne. Hmota kořenů narůstá a kořeny jdou více do hloubky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *