Jak vymalovat dětský pokoj? Rady a Tipy

Dětský pokoj je prostorem, který by měl rozvíjet dětskou fantazii a kreativitu dětí. Je současně i místem, ve kterém se cítí děti útulně a v bezpečí. Na plnění těchto funkcí mají vedle zařízení pokoje zásadní vliv na děti i barvy. Jak tedy malovat dětský pokoj?

V dětském pokoji volíme odolné a omyvatelné barvy, bez zápachu a uvolnění nebezpečných látek, vhodných i pro alergiky.

Oproti jiným místnostem plní dětský pokoj několik účelů a děti v ní tráví nejvíce svého času. Proto je podle názoru odborníků výhodné dětský pokoj rozdělit na několik částí a každou z nich vymalovat adekvátní barvou. Část určená pro spánek a odpočinek by měla být laděna v uklidňujících odstínech, zatímco výraznější barvy lze dát do zóny her. Sekci pro studium vymalujte v barvách podporujících proces učení.

Podle pediatrů jsou pro děti vhodné pestré barvy. Při volbě odstínů barvy do dětského pokoje buďte ale maximálně obezřetní. Pravidlo pestrých barev se vztahuje na všechny dekorace, zařizovací předměty i hračky. U miminek pestré barvy přitahují pozornost. K určení odstínu barvy stěn v dětském pokoji platí jistá pravidla.

Zdroj: idealhome.co.uk

Jak působí barvy

  • Žlutá barva vzbuzuje radost, motivuje a prozařuje prostor, podporuje koncentraci a paměť. Miminka však mohou ve žlutém pokoji špatně usínat.
  • Oranžová barva je přátelská a vstřícná, podporuje komunikaci, uklidňuje, vzbuzuje důvěru a nezávislost. Spojuje pozitivní vlastnosti žluté a červené. Syté odstíny jsou moc stimulující, použijte pastelový odstín.
  • Modrá barva zklidňuje mysl a tělo, potlačuje úzkost a agresi, navozuje spánek. Zkombinujte ji se žlutou nebo s oranžovou a nebude tak studená.
  • Zelená barva má uklidňující účinky, snižuje úzkost, podporuje koncentraci, vzbuzuje pocit bezpečí, harmonie, svěžesti a je hravá. Zlepšuje porozumění textu a zvyšuje rychlost čtení.
  • Červená barva povzbudí organismus a mysl, vnese teplo a energii. Zároveň může narušit soustředění a vyvolat agresivitu. Použijte ji s mírou.
  • Fialová barva kombinuje stabilitu modré a energii červené, jde o barvu vášně, kreativity, moudrosti, inspiraci a empatii. U citlivých dětí použijte tlumený odstín.

Studené či teplé barvy

Barvy dělíme na studené a teplé. Teplé barvy, jako červená, žlutá a oranžová povzbuzují, dodávají energii a zahřívají. Dokážou náš prostor zútulnit a vyvolávají v nás pocit štěstí a pohody. Stimulují mysl a mají povzbuzující účinky. Proto s nimi zacházejte opatrně, aby jejich intenzivní odstíny příliš nerušily při psaní úkolů nebo usínání. Studené barvy, jako zelená, modrá a fialová působí uklidňujícím dojmem. Vyvolávají pocit chladu, zklidnění a většího prostoru. Ať už má dítě jakoukoliv povahu, za nejvhodnější barevnou kombinaci se považuje zeleno-modrá. Zelená barva totiž podporuje růst, tvořivost a aktivitu, zatímco barva modrá uklidňuje. Pro holčičky je vhodná růžová, která uklidňuje a vzbuzuje něhu a jemnost.

Zdroj: usticescentuals.com


Harmonie barev

Vezměte si na pomoc barevné spektrum v podobě kola, kde přecházejí barvy. Harmonii získáte zvolením tří barev, které na barevném kole spojíte rovnostranným trojúhelníkem. Kontrastu docílíte kombinací barev ležících proti sobě, které spolu ladí a jsou současně výrazné. Souladu dosáhnete zvolením barev ležících vedle nebo blízko sebe. Světlé odstíny místnost opticky zvětší a prosvětlí. Hodí se do malých prostor. Tmavé odstíny místnost opticky zmenší.

TIP: Jak vymalovat ložinici?

Raději tlumené barvy

Děti sice milují výrazné barvy, ale u dětských pokojů spíše platí, že vhodnější jsou tlumené a pastelové odstíny, které děti neruší a nenabourávají dětskou pozornost. Nekombinujte příliš mnoho barev, neboť by na vaše děti působily moc chaoticky. Pokud máte čerstvě vymalováno neutrální bílou barvou, vsaďte na doplňky. Dětský pokoj lze barevně dokonale změnit volbou nového nábytku nebo jej oživit barevně sytými doplňky ve formě povlečení, povlaků na polštářky, závěsů, lampičkami, květináči na kytky i kobercem nebo třeba lezeckou stěnou, kterou si děti zamilují. Barevná může být i kolekce dětské elektroniky, kterou má dnes každé dítě.

Zdroj: telegraph.co.uk

Jaké barvy pro chlapce a jaké pro dívku

Kdysi bylo běžné malovat chlapeckou pokoj v odstínech modré a pro dívku se volila růžová. Ačkoli tato tradice přežívá i nadále, zdaleka není jedinou možností, kterou si při výběru barev do dětského pokoje lze zvolit. V případě chlapců je například velmi trendy zelená či červená. Každá z těchto barev lze propojit s bílou, hnědou nebo šedou a zpestřit geometrickými vzory, motivy vesmíru, přírody, sportu, pohádkových postav a témat, o které váš syn projevuje zájem. Pro dívčí pokoj to s růžovou není třeba přehánět, použijte ji raději na doplňky. Ideální je kombinace barev, jako je zelená s fialovou nebo modrá s červenou. Zpestřete tapetami a doplňky dle preference vaší dcery.

dětský pokoj

Zdroj: pinterest.com

Na co si dát pozor

Při malování dětského pokoje se vyhněte hnědé a šedé, protože v očích dětí jsou fádní, nevýrazné a nemají stimulující vliv na rozvíjení pocitů a přemýšlení. Bílou nic nezkazíte, ale v dětském pokoji se vyplatí vsadit na barevnost, kterou nabízejí přívětivé a příjemné tóny barev. Kterou barvu z široké barevné palety si zvolíte, závisí jen od vás a případně na názoru vašich dětí, kterým je pokoj věnován.

Příjemná změna v podobě krásně barevného pokoje prospěje i vašim dětem. Barvy mají na naši psychiku velký vliv a jinak to není ani u dítěte. Stěny nebo doplňky zvolené ve správném odstínu mohou zejména malému školákovi dodat energii a chuť do učení. Umí jej naopak i zklidnit, pokud má sklony k hyperaktivitě a nedokáže se na nic soustředit.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *