Jak spočítat množství dlažby či obkladu?

Při objednávce obkladu se musíme zaměřit na plochu, kterou chceme obkládat. Obsah této plochy si vypočteme pomocí jednoduchého vzorce šířka krát výška. Počítat ale musíme i se členitostí, prořezem a rezervou.

U pravidelného tvaru místnosti je výpočet snadný. U nepravidelných ploch si musíme jednotlivé plochy rozdělit na více pravidelných tvarů a vypočítat více obsahů, pro každý tvar zvlášť. Všechny obsahy pak sečteme. Doporučujeme přenést si všechny plochy na papír a použít mezi-výpočty pro minimalizaci chyb.

Jak si spočítat rezervu na prořezy?

Pří výpočtu optimální rezervy na prořezy je třeba brát zřetel na nepravidelnost a členitost plochy. U pravidelného obdélníku či čtverce můžete zvolit minimální rezervu na prořezy ve výši 5 %. To ale předpokládá precizní pokládku odborníkem a minimum kazové dlažby, kterou si musíte vždy při převzetí prohlédnout. Někdy dojde ke špatnému uříznutí obkladu, jeho zlomení nebo rozbití při upadnutí. Čím více je plocha členitá a obsahuje nepravidelná zakřivení a výklenků, tím větší je třeba rezerva na prořezy. U nepravidelných ploch se doporučuje alespoň 10 %.

Jak spočítat optimální množství dlaždic

Optimální množství vašich nových dlažeb a obkladů spočítáte podle jednoduchého vzorečku snadno. Vypočítáte si tak, kolik dlaždic budete potřebovat pro pokládku místnosti, terasy či chodníku. Stačí si jen zadat délku a šířku podlahy a délku a šířku dlaždic. Vždy je nutné mír rezervu na to, kdyby dlažba třeba praskla a na prořez.

((šířka plochy x délka plochy) : (šířka dlaždice x délka dlaždice)) + (10% – tedy 5% na prořez + 5% rezervní materiál) = počet kusů

 ((500 cm x 400 cm) : (30 cm x 30 cm)) + (10% tedy 11,1 + 11,1) = 245 dlaždic

((200 000 cm) : (900 cm)) + (222,222:100×10) = 245 dlaždic

((222,222) + (2,222×10)) = 245 dlaždic

222,5 + 22,5 = 245 dlaždic

Příklad výpočtu obkladů pro obložení stěny

Pokud stěna měří na šířku 5 m a na výšku 2,6 m, tyto hodnoty vynásobíme a dostaneme výsledek 13 m² jako čistou plochu. K výsledku připočítáme 10 % obkladů na prořez, což je 1,3 m². Celkem si tedy objednáme 14,3 m² obkladů.

Jak vyřešit roh v místnosti

Pokud je na stěně k obložení i roh, můžete nakoupit jen plošné obklady a roh osadit jejich sražením k sobě, tedy na tupo. Většina obkladů má variantu speciálních rohových prvků, které se měří na takzvané běžné metry na výšku, neboli bm. Nejhezčí, ale i nejvíce pracná varianta spočívá v tom, že si musíte rohy nařezat z plošných obkladů na takzvaný kamenický roh na 45 stupňů. To je ale vhodné konzultovat s řemeslníkem, aby s tím obkladač počítal. V případě nejistoty se vždy raději obraťte na výrobce či specializovaného prodejce.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *