Postel z palet snadno – Jak postavit postel z palet?

Pokud právě předěláváte styl vaší ložnice a uvažujete o nové posteli, zkuste si vytvořit novou postel z palet. Budete mít originální kousek za minimální náklady. Postel z palet si snadno doma vyrobíte i sami.

Termín upcyklace se v dnešní době čím dál více používá. Jeho principem i cílem je dát použitým předmětům znovu nový a současně originální vzhled. Jedním z příkladů je třeba nábytek z obyčejných dřevěných palet, které si seženete úplně zadarmo nebo jen za pár korun. Dá se z nich vyrobit téměř jakýkoliv kus nábytku. Jsou z nich krásné botníky, knihovny, konferenční stolky, jídelní i pracovní stoly, židle i křesla.

Postele z nevěnných palet

Postele z palet mohou mít celou řadu originálních podob. Můžete si z nich vyrobit jednoduché provizorní lůžko pro jednoho, kdy jen sešroubujete dvě palety k sobě, ale i velmi propracovanou vysokou manželskou postelodkládacím i úložným prostorem či nebesy. Pokud si na výrobu paletové postele netroufáte, můžete si postel z palet zakoupit i hotovou. Vyrábějí je soukromníci i nábytkářské firmy.

Jak postavit postel z palet

Palety si nejdříve seřízněte na potřebnou délku. Odstraňte všechny kovové sponky a nadbytečné hřebíky, ať se o ně neporaníte. Pokud odstranit nejdou, tak je pořádně zatlučte. Všechny hrany řádně otupte hoblíkem a obruste bruskou nebo brusným papírem. Vrchní části prken se dobře brousí pásovou bruskou a ručně začistěte. Z palet nesmí nikde trčet třísky. Pak postel dle svého návrhu sestavte a palety spojte pomocí hřebíků nebo šroubů. Hotovou postel nakonec ještě pořádně natřete. Můžete použít lazuru, krycí barvu nebo bezbarvý lak.

Tip: Po dokončení paletové postele už vám chybí jen ta pohodlná část – zjistěte, jak vybrat správnou matraci.

Rozměry a typy postelí z palet

Postel z palet si můžete uzpůsobit přesně podle svého gusta. Velikost europalet je 120 x 80 cm. Postel o rozměru 200 x 160 cm z nich vyrobíte snadno a překryjete ji matrací stejného rozměru. Můžete ji také udělat větší a matrací překrýt jen část. Nebo použít menší matraci. Zbude vám tak odkládací prostor na odložení telefonu, budíku, knížky nebo tácu se snídaní. Pokud jste vyšší postavy. Můžete si udělat klidně postel dlouhou 220 cm a více. Seženete i atypické matrace, nebo si je necháte vyrobit na míru. Palety se dají libovolně skládat krátkou i dlouhou stranou, libovolně napojovat nebo zkrátit.

Inspirace na originální postele z palet

Postel z palet může mít čelo, úložný prostor, malou knihovnu, odkládací prostor nebo noční stolky. Pak už vám stačí jen stolní lampička. Postel z palet může být také podsvícená. Stačí vložit to bočních částí postele pěkné lampičky nebo světelný řetěz s LED diodami nebo LED páskami. Pro lepší komfort si pořiďte dálkové ovládání, ať se dají světla ovládat přímo z postele.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *