Baleni do krabic

Jak si vybrat správný dům na bydlení? Zamyslete se nad těmito faktory

Koupě nebo stavba rodinného domu patří mezi jedno z největších životních rozhodnutí. Častokrát se jedná o investici na desítky let, proto byste jeho výběr neměli podcenit. Možná jste si s myšlenkou vlastního bydlení začali teprve pohrávat, ale v duchu už malujete stěny krémovou barvou, vybíráte ideální druh dřeva na nábytek a přemýšlíte, kam umístit vestavěný šatník. Ještě předtím, než se k těmto detailům dostanete v realitě, musíte zvážit další, o něco významnější faktory.

Jaké možnosti máte na výběr?

Pokud jste se rozhodli jít do rodinného domu, vybrat si můžete mezi koupí pozemku s již postaveným domem, nebo prázdného pozemku. Ten poslouží jako základ pro výstavbu vašeho vysněného hnízdečka, které si můžete od základů přizpůsobit všem vašim požadavkům. Mezi oblíbená řešení dnes patří domy na klíč, které v rukou odborníků do puntíku naplní očekávání celé rodiny. Navíc, jejich výstavba je v porovnání se svépomocnou stavbou poměrně rychlá, a tak se můžete během pár měsíců stěhovat.

Zdroj: pexels.com

Lokalita nade vše

Někteří vyhledávají ruch velkoměsta, jiní by byli nejraději na kilometry vzdáleni od civilizace. Ať je tomu tak či onak, jedním z prvních faktorů při výběru rodinného domu by měla být jeho lokalita. Zamyslete se, zda budete ochotni dojíždět každý den do práce několik desítek kilometrů, nebo svůj výběr zúžíte jen na blízké okolí nejbližšího města.

V tomto případě jsou možností také předměstí nebo městské čtvrti s rodinnými domy. Ty ovšem bývají zpravidla dražší, takže skvělou občanskou vybavenost pocítí také vaše peněženka. Nezapomínejte ani na vození dětí do školy či školky, na jejich volnočasové aktivity, ale také na pravidelné nákupy, poštu a návštěvy lékařů.

Zdroj: pexels.com

Velikost pozemku a velikost rodinného domu

Velikost pozemku i celého rodinného domu se většinou odvíjí od počtu členů domácnosti. Ne vždy to však musí být pravidlem. Někdo touží po malém domku s útulnou ložnicí a skromnou kuchyní, ale potrpí si na velkou zahradu, ve které se může ve volném čase realizovat. Jiným stačí menší předzahrádka s květinovým záhonem, ale zase chtějí pár pokojů navíc pro případné návštěvy. Při výběru vašeho příštího bydlení proto zvažte, kolik místa opravdu potřebujete.

V potaz berte také věk vašich ratolestí. Pokud je v dohledné době čeká vysoká škola nebo se chystají osamostatnit, vytápění velkého a téměř prázdného domu by vás mohlo vyjít pořádně draze.

Zdroj: pexels.com

Sousedské vztahy

Do vašeho úzkého výběru postoupilo pár pozemků a už nevíte, podle čeho se ještě rozhodnout? Rychlé seznámení s potenciálními sousedy může být signálem, který vám leccos napoví. Zeptejte se například na vztahy s předchozími majiteli. Dotazy můžete směřovat také na možnosti využití volného času v dané lokalitě.

Když vám někdo ze sousedního domu doporučí nejlepší turistickou trasu v okolí nebo parádní cukrárnu s neodolatelnými větrníky hned za rohem, jste na správné cestě za skvělými sousedskými vztahy. S tím se do určité míry pojí také kvalita bydlení, protože protivný soused vám jej může pořádně znepříjemnit.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *