Jak nastavit plastová okna na zimu?    

Pokud máte plastová okna, ujistěte se, zda je lze přenastavit do zimního režimu. Podívejte se na to, jak plastová okna fungují a jak s nimi v zimě lépe ušetřit.

Režimy plastových oken

Většina plastových oken má dnes 2 režimy, tedy letní a zimní. Zásadní rozdíl mezi nimi tvoří přítlak. V letním režimu okna méně těsní, aby mohl teplý vzduch snadno cirkulovat dovnitř i ven. V zimním režimu okna dovnitř propouštějí méně studeného vzduchu a ven uniká méně tepla. Nezapomeňte na seřízení, ať už máte plastová nebo hliníková okna.

Ušetřete za topení

Díky nastavení okna na zimní režim můžete ušetřit za vytápění a nebudou se vám tolik rosit okna. Předejdete loužičkám na parapetech, nadměrné vlhkosti v interiéru a vzniku plísní. Myslete však na to, že se okna nepropustí případnou vlhkost zevnitř ven. Proto je nutné pravidelně, rychle, krátce, ale za to intenzivně větrat.

Jak poznat, zda mají plastová okna zimní a letní režim

Zda lze okna přenastavit zjistíte snadno. Okna, která lze seřídit, mají přepínače nebo čepy. Pokud na svých oknech nic takového nenajdete, s největší pravděpodobností na nich nepůjdou měnit režimy. Můžete se informovat také přímo u výrobce. Přenastavit nebo alespoň seřídit se dají klasická i střešní plastová okna.

Jak přepnout okna do zimního režimu

K přenastavení není třeba speciální nářadí. Vystačíte si s imbusovým klíčem. Seřizovací čep okna je většinou v kovovém rámu lemujícím křídlo okna.

Pokud jde o přepínač s šestihranným otvorem a tečkou, zkontrolujte její polohu. Jestliže je tečka dole, okno je přepnuto do letního režimu. Pokud je nalevo, máte nastaven zimní režim. Pro přepnutí režimu stačí čepem pootočit ve směru hodinových ručiček pomocí imbusového klíče.

Pokud jde o přepínač bez tečky, stačí vzít imbusový klíč a pootočit přepínačem. Pro větší těsnění oken v zimním režimu přitahujte směrem ke gumě, pro letní nižší těsnění točte naopak směrem od gumy. Základní nastavení je uprostřed.

Pokud jde o přepínač s šestihranným terčem s rovnou čárou uprostřed, v letním režimu je čára vodorovně a v zimním svisle. Otočte terč do požadované polohy.

Pokud jde o oválný čep, základní nastavení je v poloze 45 stupňů. Při nastavení do zimního režimu otočte čep do vodorovné polohy, do letního otočte do svislé.

Jak poznat, že je okno přepnuto do zimního režimu

Přepnutí do zimního režimu poznáte podle toho, že vám klika okna bude při zavírání klást větší odpor, protože bude křídlo okna více přitlačeno k těsnicí gumě. V letním režimu půjde klikou otočit snáz, protože je přítlak okna k těsnění menší. Sledujte rosení oken. Pokud je zavřené okno rosí, je třeba čep dotáhnout, protože málo těsní.

Jak v zimě správně větrat

Větrání v zimě má být pravidelné, rychlé a intenzivní. Ideálně větrejte několikrát denně. Tak zajistíte potřebnou výměnu vzduchu v místnosti, aniž by prochladly stěny a nábytek. Vzduch v místnosti se rychle vrátí do příjemné teploty. Pokud máte obavu z vysokých nákladů za topení a vaše okna vypovídají službu, podívejte se, jak se provádí výměna oken v zimě.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *