Wabi-Sabi

Co je Wabi-Sabi? Umění nedokonalosti z Japonska

Wabi-Sabi je unikátní styl, který má kořeny až ve starém Japonsku u zenových mnichů a čajových mistrů. V současnosti pronikl i do architektury, interiérového designu, kreativního umění i stylové módy.

Wabi-Sabi čerpá z buddhistického a zenového učení. Sdílí s nimi i jejich hodnoty. Nejde jen o umělecký směr, ale životní styl. Název vznikl kombinací dvou pojmů. Wabi symbolizuje touhu po něčem, smíření se ztrátou, nejistotou, prostotou a odklon od materiálního života. Sabi popisuje melancholickou náladu vyplývající z pomíjivosti a úpadku. Dekorativní doplňky použité ve Wabi-Sabi interiérech mají vždy praktické využití.

Wabi-Sabi

Tip: Už jste viděli Portobello House?

Wabi-Sabi

Wabi-Sabi nás učí žít v přítomném okamžiku, přijímat změnu, konečnost a současně i úpadek jako přirozený výsledek přírodních procesů. Mistrně vyzdvihuje krásu neúplného, nedokonalého, netrvanlivého a klidně i zanedbaného. Styl Wabi-Sabi je provázán s přírodou, její proměnlivostí, hlásá návrat k tradicím a kořenům. Interiéry jsou jednoduché, prosté, skromné a asymetrické.

Wabi-Sabi

Přírodní materiály

Základem jsou přírodní materiály. Podlahy, stěny a jiné architektonické prvky jsou z přírodního dřeva nebo kamene v původní podobě a bez opracování. Ze dřeva, kamene a kovu je vytvořen nábytek i interiérové zařízení. Používá se nábytek z druhé ruky nebo hand-made nábytek s patrnými známkami opotřebení, stáří a rozkladu. To mu v duchu filozofie Wabi-Sabi přidává na hodnotě a kráse. Jde o směr ekologický a šetrný. U starých, rozbitých a nepotřebných věcí hledá jejich netradiční využití.

Wabi-Sabi

Skromnost a jednoduchost

Wabi-Sabi interiéry jsou zařízeny skromně, jen s potřebnými kusy nábytku, proto interiéry působí vysoce harmonicky. Mají i málo interiérových doplňků a dekorací. Ty jsou keramické, kamenné, kovové, proutěné a textilní. Používají se velké obrazy a rituální předměty odkazující k buddhistické a zenové tradici. Interiéry se ladí do odstínů hnědé, šedé a zelené, s tlumenými, sytými a tmavými barvami. Zpestřením je černá barva. Estetický prostor vede ke klidu a harmonii.

wabisabi

Zdroj: freshome.com

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *