Jak vypěstovat avokádo? Je to vlastně velice jednoduché

Chcete si sami vypěstovat avokádo z pecky? S naším návodem se vám to podaří. Na vyklíčení ze semínka si jen musíte chvíli počkat. Poradíme vám osvědčenými triky.

Původní domovinou exotického ovoce je podle všeho Mexiko. Pochutnávali si na něm už staří Aztékové. Dnes je zařazováno mezi superpotraviny a podle studií má na lidské zdraví velmi pozitivní vliv. Existují plody hruškovité, vejčité i kulaté. Kultivarů avokáda existují stovky. Běžná sklizeň z 1 stromu je 100 až 120 avokád ročně, může však dosáhnout i 200 kusů. Zralý plod avokáda váží od 100 gramů do 1 kilogramu podle odrůdy.

Výběr avokáda

Hruškovec přelahodný, jak se rostlině odborně česky říká, latinsky Persea americana, není náročné vypěstovat. Vyberte si zralý plod měkký na omak s tmavší barvou. Pecku očistěte od dužiny, aby nezahnívala papírovou utěrkou nebo měkčím kartáčkem. Při teplotě 20 až 25 °C semeno vyklíčí za 2 až 6 týdnů.

Jak začít s naklíčením

Z pecky odstraňte svrchní hnědou slupku. Urychlíte klíčení a půjde vám lépe zapichování párátek bez rizika prasklin. Pecku ponořte do vody jen z poloviny špičkou vzhůru. Zasuňte do pecky ze čtyř protilehlých stran v první třetině plodu kousky špejlí nebo párátka a opřete o okraj nádoby. Vodu doplňte do poloviny pecky.

Kam umístit nádobu s vodou

Nádobu postavte na teplé, světlé místo s teplotou 25 °C, nad topení nebo topnou podložku, mimo přímé slunce. Můžete ji zakrýt, než semeno začne klíčit. Vodu obden měňte a použijte odstátou, vlažnou či dešťovou vodu. Jakmile se objeví 2 až 4 lístky a husté kořínky, pak přesaďte do květináče se substrátem pro pokojové květiny. Můžete zvolit i směs listovky s kompostem a perlitem. Třetinupolovinu pecky nechte vyčnívat nad povrch substrátu.

Jak pečovat o rostlinu

Rostlinu umístěte na světlé místo bez přímého slunce. Substrát udržujte stále mírně vlhký. Zalévejte ji dešťovou nebo odstátou vodou a v zimě zálivku omezte. Během sezóny rostlinu také pravidelně přihnojujte, nejlépe hnojivem určeným na citrusy. Avokádo můžete upravovat do požadované velikosti a tvaru pravidelným řezem. Rostlina velmi snadno obráží a košatí. V našich domácích podmínkách může vyrůst do keříku nebo malého stromku.

Kdy se dočkáme plodu

Plod se vám může objevit nejdříve po 5 až 8 letech. K tomu musíte udržet vysokou vzdušnou vlhkost a v letním období teplotu ve výši alespoň 25 °C. Při letnění dejte rostlinu nejprve do stínu, pak do polostínu, pak i na světlo, ale vždy mimo polední prudké slunce. Pokud listy opadají, po čase vyrazí znovu. Plodů se dříve dočkáte, když necháte váš stromek naroubovat. Pokud nemáte rostlinu roubovanou, bez opylení květů nevzniknou plody, nebo jen partenokarpní, tedy bez semen. Avokádo pomozte opylovat pomocí štětečku.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *