Jak se v bytě zbavit prachu? Zaručené tipy

Prach je normální věc v každé domácnosti. Pokud však bydlíte v rušnějších a větších městech, tvorba prachu je zvýšena. Někdy se stává nesnesitelným. Máme pro vás pár triků a rad, jak se prachu co nejjednodušším způsobem zbavíte a udržíte ho pod kontrolou.

Koberce

Koberce jsou největším pohlcovačem prachu. Dostává se zpět do vzduchu vždy, když na něj vstoupíte. Vysávání je samozřejmostí minimálně 1x za týden. Hloubkové čištění parou alespoň 1x za měsíc. Prach se jinak hromadí hluboko ve vláknech. Čím méně koberců v domácnosti, tím méně prachu.

Rohože

Rohož je skvělý bojovník proti prachu. Velká část prachu je tvořena právě nečistotou, která se dovnitř dostává spolu s botami. Pokud rohože máte, pravidelně je čistěte. Čím bude čistší, tím vyšší šance, že prach zůstane před prahem domu či bytu.

Tip: Jarní úklid rychle a hravě

Ložní prádlo a polštáře

Ložní prádlo byste měli vyprat alespoň jednou týdně. Postel je ideálním místem pro roztoče a ti jsou hlavní příčinou alergií. Proto je nutné, abyste ložní prádlo prali alespoň na 60 °C. Nezapomínejte na polštáře či peřiny. Můžete je vyprat doma, nebo je odnést do čistírny. Snížíte výskyt prachu doma.

Záclony a závěsy

Záclony jsou velké zachytávače prachu. Určitě je dobré je minimálně 2x ročně vyprat. Jen vyprat je však nestačí, a proto je třeba je každý měsíc ještě vysát.

Utírání prachu na vlhko

Otíráním prachu suchou utěrkou jej pouze rozvíříte. Nic nedokáže eliminovat prach do takové míry, jako voda a vlhkost. Udržíte prach pod kontrolou, neboť se stírá a nevíří. Není nutné používat žádné speciální prostředky. Voda je v tomto boji s prachem ideální.

Čištění shora dolů

Zabráníte padajícímu prachu z poličky na poličku otíráním směrem shora dolů. Při těžko dostupných místech si můžete pomoci štětci s jemnými štětinami. Usazený prach na žaluziích utřete pomocí starých ponožek. Navlékněte si ji na ruku a přejíždějte po nich. Je to rychlé a jednoduché.

Zvířata

Dalším elementem jsou vlasy a chlupy. Zdrojem jsou lidé a domácí mazlíčci. Zapojte častěji úklid a sprchování. Na zvířecí chlupy a lidské vlasy se prach dokáže dokonale nabalit.

Rostliny

Rostliny jsou skvělé na okysličení vzduchu a pomohou bojovat s prachem. Musíte je pravidelně mýt, pak budou účinnější při čištění vzduchu. Umístíte je do vany nebo sprchy a osprchujete.

Větrání

Zavřená okna snižují prašnost. Nemějte otevřená okna po celý den. Pokud bydlíte v rušném velkoměstě, tak všechen prach vám jde dovnitř. Některé moderní domy už fungují přes samostatný větrací systém s filtrem a do domácnosti dostanete čerstvý vzduch bez nečistot.

Čistič vzduchu

Čistič vzduchu je skvělé řešení snížení prašnosti v domácnosti. Ventilátor prohání vzduch filtrem, který zachycuje prach a nečistoty. Účinnost čističů vzduchu závisí na druhu a kvalitě použitého filtru. Nezapomínejte filtry pravidelně čistit.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *