Úložný prostor pod schodištěm: Jak ho šikovně využít?

Pokud nemáte doma dostatek úložných prostorů a máte ve svém domě nebo mezonetovém bytě schodiště, zkuste důmyslně využít prostor pod schody. Poradíme vám, jak si vytvořit úložný prostor pod schodištěm.

Schodiště často tvoří velmi efektní součást obytného interiéru. Zpravidla nám z ale z interiéru současně ubere poměrně dost místa. Zkuste alespoň část z něj využít a získat tak cenné prostory pod ním. Jen ať se vám tam nekupí řada zbytečných věcí.

Úložný prostor pod schodištěm

Výborným nápadem, jak využít schodiště, je udělat z něj další úložný prostor. Pokud si necháte vyrobit duté stupně schodů, vejde se vám do prostor pod schodištěm spousta věcí. Dbejte na to, aby byl prostor bezpečný a nehrozil na něm žádný úraz. Poradit by vám měl každý šikovný řemeslník.

Jaké schodiště se dá využít na úložné prostory

Vzhledem k použitým tenkým profilům jsou k tomuto účelu nejvhodnější schodiště ocelová, ale i dřevěná schodiště, ale i kombinace ocelové nosné konstrukce a dřevěných stupňů. Pokud schodiště teprve stavíte, poradíme vám, jak vyřešit schodiště v rodinném domě. Pro vytvoření úložného prostoru jsou o něco praktičtější přímá nebo zalomená schodiště, než ta zatočená nebo točitá. Pod schodiště můžete umístit i skříň. Doporučujeme pevnou konstrukci skříně ukotvit do zdi.

Využijte každý centimetr

Velmi zajímavé, praktické a nevšední zpracování návrhu úložných prostor pod schodištěm je výzvou pro architekty, truhláře i firmy, které nabízejí systémy vestavěných skříní. Na vyrobení sestavy, která vyplní místo pod schody, využijte každý centimetr a doplňte jej moderním vnitřním šatním vybavením. Nechte si jej navrhnout na míru z dostupných systémů vestavěného nábytku nebo u truhláře.

Na co myslet při plánování

Pro schodiště s úložným prostorem vybírejte materiál, barvu, dekor, barevného odstínu rámů i výplní dveří i složení vnitřního prostoru. Škála povrchů je stejně bohatá, jako u skříní. Začíná příjemnými tóny dřeva a širokou paletou barev, zahrnující sklo nebo zrcadla. Využijte třeba bezúdržbové vodicí lišty pro dveře doplněné teflonovým kolečkem se samomazným ložiskem.

Čím úložné prostory vyplnit

Na přední stranu schodiště otevřenou do místnosti můžeme umístit konstrukci se zásuvkami nebo mobilními kontejnery. Abyste udrželi v zásuvce pořádek, zvolte maximální hloubku 40 centimetrů a délku hloubky na délku paže, tedy do 60 centimetrů. Pro úložný prostor pod schody jsou výsuvné prvky velmi praktické.

Využijte podstupnice

K ukládání věcí do schodiště s úložným prostorem můžete využít i samotné podstupnice a pod každý stupněm může být umístěna zásuvka nebo police, které budou přístupné ze směru výstupu po schodišti. Kvůli estetickému vzhledu a snadné údržbě uzavřete úložné prostory třeba odklápěcí čelní deskou.

Šatna pod schody

V prostoru pod schodištěm může být ukrytá i šatna. Tento kus praktického vysouvacího nábytku můžete využít třeba i jako botník a na bundy nebo kabáty, když přijde návštěva. Obzvláště pokud nemáte prostor pro samostatnou šatnu nebo vestavěnou skříň v předsíni, pohyblivé regály se vám budou hodit a nezaberou místo.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *