Jak vyřešit schodiště v rodinném domě?

Potřebné parametry pro schody nalezneme v projektech. Výběr schodiště řešte s projektantem ještě ve fázi projektování, ať předejte potížím. Vždy jej opatřete vhodným zábradlím.

Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště nepotřebuje zvláštní kotvení do podlahy a do horního podlaží. Lze jej položit přímo na hotovou podlahu bez základu. Vybírejte podle toho, co se hodí do interiéru, jaká je cena dřeva a podle vašich preferencí. Dřevěné schodiště jsou s krajními schodnicemi, jednou středovou schodnicí, točivá či zalomená schodiště. Spojování dřevěných schodišť řešíme tesařskými spoji a lepidly nebo šrouby. Lze zvolit kombinace s ocelí na zábradlí i v nosné části schodiště. Výhodou je lehká konstrukce a rychlá montáž bez velkých stavebních úprav okolí. Pozor na krokovou hlučnost.

Tip: Tepelné čerpadlo jako efektivní a úsporné vytápění

Ocelové schodiště

U ocelového schodiště je třeba vyřešit kotvení do podlahy v horní i dolní části. Je náročnější na realizaci i z finančního hlediska. Většinou jde o jednoduchou konstrukci se střední schodnicí, ale tvar schodiště může být libovolný, tedy zalomené, točité či dvouramenné. Je třeba zvolit, zda bude schodiště samonosné, kotvené do stěn či se systémem podepření. Lze jej kombinovat i s jinými materiály. Nášlapná vrstva může být dřevěná, z bezpečnostního skla, mramoru, žuly nebo dřeva. Ocelové schodiště lze ošetřit vhodným nátěrem. Má pevnou a lehkou konstrukci, v mnoha tvarech i materiálech a se suchou montáží. Pozor na krokovou hlučnost.

Železobetonové schodiště

Nejčastěji se dává na chodbu, zádveří a do suterénu. Lze je použití v exteriéru i interiéru. Dbejte na přesnost zhotovení stupňů, povrchové úpravy a nerovnosti. Nástupnice a podstupnice se obkládají dřevem nebo keramickou dlažbou. Konstrukční systém je robusní a velmi pevný. Nosná konstrukce může být schodnicová, uložená na podestě, samonosná nebo ukotvena do stěny či sloupu. Buduje se mokrými procesy a má náročnější návaznost na ostatní práce. Rekonstrukce jsou náročnější.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *