Jak vyčistit myčku?

Myčka je skvělým pomocníkem do domácnosti, dokud se jí prioritní vlastnost čištění nezmění na nedostatečné mytí a špinění. Zanášení nádobí je spojeno s nepříjemným zápachem, který se šíří z útrob myčky.

Špína se usazuje na nádobí v podobě mastných skvrn a bílých povlaků na povrchu sklenic. Důvod, pro který je myčka zanesená a zanechává nepříjemný zápach, je opravdu jednoduchý. Způsobuje to zachycené jídlo či mastnota z potravy, která se dlouhodobě usazuje v myčce a ve filtru. Pokud podceníte čištění myčky, můžete si být jistý, že ona na něj ale nezapomene a dá to najevo. Pravidelné čištění provádějte ideálně 1x do měsíce. Zajistíte tím, že se rozpustí tuk, vápenné usazeniny a předejdete zápachu z myčky. Do budoucna také eliminujete problémy s myčkou.

Tip: Zkuste čištění odpadu jedlou sodou

Chemické prostředky vhodné pro čištění myčky

Chemické prostředky zakoupíte v drogerii. Zkuste ale zaútočit na myčku některými praktickými radami od hospodyněk. Ušetříte tím peníze a výsledek může být mnohem lepší, než očekáváte.

  • ELECTROLUX – čistič myčky nádobí je určen k odstranění zbytků pokrmů a mastnot v těžko dostupných a špatně viditelných místech v myčce, navíc odstraňuje i nepříjemný zápach, což určitě oceníte.
  • FINISH – čistič myčky na nádobí je účinný prostředek ve formě gelu, který odstraňuje mastnotu a nežádoucí zápach z myčky. Navíc existuje i ve variantě Lemon, který má aromatickou vůni.
  • SOMAT Machine Cleaner – tablety odstraňující mastnotu a usazeniny z vodního kamene, jsou speciální tím, že je lze použít v průběhu běžného cyklu mytí nádobí.

Ověřené triky na čištění myčky, zkuste ocet

Ocet má výborné dezinfekční vlastnosti, vyčistí, dezinfikuje a odstraňuje vodní kámen z vaší myčky. Vyjměte z myčky všechny košíky, přetřete je doma vyrobeným roztokem z 1 dílu octa a 1 dílu vody. Vypláchněte je pak vodou a pusťte se do mytí filtru. Na ten použijte stejný roztok a jar na nádobí. Vyčistěte i myčku pomocí houbičky a speciálně si dejte záležet i na těsnicích gumičkách. Pak nalijte neředěný ocet na dno myčky v množství 3 šálky, při velkém znečištění použijte celý litr. Zapněte myčku, zvolte nejvyšší teplotu a nejdéle trvající program. Pokud se obáváte zápachu, před spuštěním programu přidejte i hrnek sody.

Čištění myčky zkuste citronem i sodou

Antibakteriální účinky kyseliny citrónové si hravě poradí s nečistotami ve vaší myčce. Navíc při mytí tímto způsobem dům provoníte, což se o octu nedá říct. Dobré je pořídit si alespoň čtvrtkilové balení kyseliny citrónové. Vysypejte dno prázdné myčky a spusťte čistící cyklus. Recept na krásně lesknoucí se myčku obsahuje i sodu.

  • 1 hrnek sody
  • ½ hrnku jedlé soli
  • 1 hrnek kyseliny citronové
  • ocet
  • pár kapek tekutého prostředku do myčky

Směs spolu promícháme a následně do každé kolonky v myčce dávkujeme jednu lžíci tohoto po domácku vyrobeného čističi a přidáme 2 lžíce octa. Jako poslední spustíme čištění.

Osvěžovače a vůně do myčky

Existuje množství přípravků, které fungují na principu neutralizace zápachu a vyvolání svěží vůně v myčce. Vůně jsou spíše esteticko-praktickým řešením, ale určitě nenahradí pravidelné čištění myčky. Na trhu najdete mnoho vůní do myčky od značky Finish či Somat. Některé mají patentovanou technologii, na základě kterých má vůně 2 aroma. Vůně se samozřejmě nepřenáší na nádobí.

 

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *