Jak položit dlažbu v interiéru?

Podlahy s dlažbou volíme nejčastěji v koupelnách, chodbách a kolem kuchyňských linek. Jejich snadná údržba, dlouhá životnost a odolnost je bonusem.

Aby dlažba dobře sloužila a dlouho vydržela, je třeba ji správně položit. Začínáme výběrem dlažby. Do interiéru si můžeme vybrat jakoukoliv dlažbu, do exteriéru je nutné dát dlažbu s nejvyšší odolností vůči mrazu. V koupelnách volíme dlažbu s minimální nasákavostí, která s mrazuvzdorností přímo souvisí. Interiérové dlažby musí být odolné vůči otěru. V chodbách a předsíních jsou na odolnost povrchu dlažby kladeny velmi vysoké nároky. Technické údaje o dlažbě najdeme na každém balení. Ideální je výběr rektifikované dlažby, kdy jsou tyto dlaždice po výpalu seřezávány a kalibrovány na přesný rozměr. Můžeme ji pokládat na minimální spáru. Jakmile vám dlažba přijde, je nutné zkontrolovat stav dodávky a ujistit se celou dodanou sérií. Kontrolujeme kvalitu dlažby, odstín a rozměry z různých obalů a krabic. V některých krabicích může být zcela odlišná dlažba.

Tip: Škodlivost i bezpečí podlahových krytin

Vydlážděná plocha

Na každém obalu s dlažbou by měly být uvedeny veškeré důležité informace, jako katalogový název, formát, kvalita, barevný odstín, kalibrace či datum výroby. Kvalita produktu je definována normou. Pokud v dodávce najdete více než 5 vadných dlaždic na 100, nelze kazovost tolerovat a dlažbu reklamujte. Pokud najdeme v dodávce větší rozdíly v barevnosti a v kalibraci, tedy rozměrech dlaždic, jde o odlišné výrobky nevhodné pro pokládku na stejné ploše.

Čtěte návod

Před pokládkou přesně dodržujte pokyny uvedené na obalech a v přiložené příručce. Je nutné použít vhodný druh lepidla a mísit s vodou ve správném poměru. Dlažbu pokládáme zásadně se spárami, které po vytvrdnutí lepidla vyspárujeme speciální spárovací směsí. U keramických obkladových prvků dojde k určitému nárůstu objemu díky penetraci vody do obkladů, proto jsou nezbytné spáry. Pro pokládku obkladů a dlažby jsou určené příslušné normy: PN-75/B-10121 pro keramické glazované obkladové prvky určené na stěny a PN-63/B-10145 pro kameninové, tedy terakotové, klinkerové a lastrikové obkladové prvky na podlahy.

Příprava podkladu

Příprava celistvého, pevného a rovného podkladu bez nečistot a mastnoty je zásadní pro pokládku dlažby. Zkontrolujte rovinnost podkladu a plochu alespoň místy vystěrkujte a nechte stěrku vyschnout. Myslete i na vzájemnou kolmost ploch. Určitě se nevyrovnávejte nerovnosti lepidlem, pro které je určena maximální tloušťka vrstvy. Je třeba upravit nesoudržnou podkladní vrstvu.

Průběh spáry

Proměřte obkládanou plochu, zkontrolujte rozměry obkladů a počítejte. Zjistíte šířku prořezů a dořezů, kde bude vhodné jejich umístění, a vypočítáte šířku spáry. Spáry by měly být rozmístěné symetricky nebo uprostřed menších ploch. Zásadní může být i listela. Dominantní je v prostoru místo, kam se pohled zaměří hned při vstupu, proto je důležitá i volba formátů dlažby a obkladů. Shodnými formáty dosáhneme probíhání spáry, která má v podlaze navazovat na spáru ve stěně. Je důležité probíhání spáry v na sebe navazujících místnostech. Jedna spára pak může mít i 10 až 20 m.

Průběh pokládky

S provádění přířezů vám pomůže řezačka s diamantovým kotoučem. Řezanou dlaždici upevněte, naměřte přířez, nakreslete na dlaždici čáru a opatrně řežte. Začínáme pokládáním celých dlaždic od jednoho rohu. Pruhy s přířezy vždy končíme. Zásadní je pokládka dlažby až po položení a vyspárování dlaždic na stěnách. Po obkládání podlahy dojde na řadu usazování sanitárních předmětů. Po vyspárování a zaschnutí spár prostor důkladně vyčistíte a je hotovo. Dlažbu pokládáme do lepidla naneseného ve stejné vrstvě na podklad. Ihned po položení dlaždici důkladně z hora očistíme od lepidla. Při pokládce dlažby používejte ukončovací lišty.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *