Jak odstranit vteřinové lepidlo – Účinné způsoby

Pokud si zamažete ruce nebo vám někam ukápne vteřinové lepidlo, potřebujete se ho co nejdříve zbavit. Existuje i odstraňovač vteřinového lepidla, ale málokdy jej máme hned po ruce. Jak odstranit vteřinové lepidlo?

Odstranění vteřinového lepidla ze dřeva

Pokud vám lepidlo kápne na dřevěný povrch ve slabší vrstvě, zkuste ho nejdříve seškrábnout nehtem. Kapka lepidla na lakovaném dřevě jde vyčistit kouskem hadříku namočeném v acetonu. Krouživými pohyby místo otírejte a pak pomocí gumové špachtle opatrně odloupněte. Kovové špachtle nepoužívejte. Nakonec dřevo omyjte mýdlovou vodou. Někdy je nutné povrch obrousit. Vezměte smirkový papír a dřevo jemně opracujte. Pak dřevo očistěte a povrch nalakujte.

Tip: Jak vyrobit krmítko pro ptáky z PET lahve

Odstranění vteřinového lepidla z plastu

Malý hadřík namočte do lihu. Otírejte lepidlem potřísněné místo, dokud lepidlo nezměkne a půjde sloupnout. Kousky lepidla odstraníte hadrem namočeným v saponátu.

Odstranění vteřinového lepidla ze skla

Nejjednodušší je použít klasickou žiletku a kousek po kousku lepidlo opatrně odškrabovat. Dejte pozor, ať nepoškrábete sklo. Jakmile bude lepidlo odstraněno, jemným hadříkem a vodou s mýdlem skleněnou plochu omyjte.

Odstranění vteřinového lepidla z látky

Pomoci může i obyčejná voda. Látku potřísněnou lepidlem namočte a důkladně vymáchejte. Většina lepidla se po chvilce uvolnit. Pokud to nezabere, použijte aceton.

Odstranění lepidla z rukou

Někdy zabere jen horká voda, ve které se ruce začnou potit, vylučovat mastnotu a postupně se lepidlo od kůže oddělí. Zkusit lze i olej, který nanesete prsty, necháte lepidlo uvolnit a pak jej sloupnete. Vyzkoušet můžete i sůl, kterou rozmícháte s vodou. Hustší kaší jemně mněte postřísněnou kůži, pak ji mněte jen solí. Lepidlo se bude odlupovat. Když to nezabere, použijte stejný postup s acetonem jako u dřeva. Pokud nemáte aceton, zkuste odlakovač na nehty s obsahem acetonu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *