Jak vyčistit okapy od listí a další špíny

Okapy odvádějí vodu ze střechy a pomáhají chránit dům před prosakováním vlhkosti. Pokud jsou okapy zanesené a voda usazeninami neproteče, najde ji jinou cestu, nejčastěji přes fasádu nebo do podkroví. Je proto třeba udržovat okapy čisté, aby voda mohla odtékat a nepoškodila stavbu. Na okap doporučujeme ochranné mřížky.

Kdy provádět čištění okapů

Okapy čistíme pravidelně na jaře a na podzim. Kontrolujeme je dle potřeby průběžně po celý rok. Nejvíce usazenin vzniká z mechu a spadaného listí. K ucpání okapů může dojít i po větší bouřce, kdy vítr nanese do okapů kousky větví a listí. Pokud nebudete okapy pravidelně čistit, voda může na domě způsobit velké škody. Prosákne fasádou, zničí omítku a dostane se i pod střechu a do podkroví. V zimě je zase třeba odklidit sníh ze střechy.

Čištění okapů ručně

Okapy čistíme ručně za pomoci klasického zahradnického náčiní, jako je špachtle či malé hrábě, lopatka, smetáček a rukavice. Použijeme stabilní a dobře zajištěný žebřík. Postupně zrevidujeme celý okap podél domu a odstraníme všechny nečistoty, které dáváme do kbelíku. Nakonec propláchneme okap hadicí vodou.

Čistící nástavec na okapy

Můžeme také použít čistící nástavec na čištění okapů od různých značek. Například výměnný pracovní nástavec z řady Fiskars QuikFit je čistič okapů, který umožňuje rychlé a pohodlné čištění ucpaných okapů. Kombinace kartáče a škrabky zajišťuje správnou funkci i možnost nastavení úhlu nástrojů. Používá se s teleskopickými tyčemi. Velmi oblíbený je i pracovní nástavec na čištění okapů KÄRCHER slouží k čištění okapových systémů pro odvod vody. Díky speciálnímu tvaru pracovního nástavce a speciální trysce lze čištění provádět i bez sejmutí krycí mřížky.

Robotické čističe okapů

Robotický čistič okapů iRobot Looj 330 udrží okapy čisté a v dobré kondici. Navíc prakticky vyloučíte riziko úrazu pádem ze žebříku či střechy. Spolehlivě čistí okapy, šetří váš čas i peníze a bezpečně chrání vaše zdraví. K dispozici je manuální i automatický mód. Výkonný motor a čistící hlava se otáčí rychlostí 500 otáček za minutu. Robot čistí okapy pomocí čtyřstupňové čistící hlavy složené z hrotu, lopatek, výměnných gumových vyhazovačů a kartáčů. Hrot naruší usazené nečistoty, lopatky je rozmělnění na malé části, gumové vyhazovače vymetou z okapů spadané listí, větvičky a drobné nečistoty, kartáče ho dočistí a vymetou jemný prach.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *