Jak zateplit podkroví?

Při zateplení podkroví může i drobná chyba vést k nutnosti kompletního předělání střechy. Podívejte se proto, jak zateplit podkroví svépomocí bez nejčastějších chyb.

Zpevnění a zvýšení nosnosti krovu

Pokud už máte finanční plán rekonstrukce, vezměte si na pomoc i statika. Konstrukce krovu je nosná kostra podkroví a držák střešních vrstev. Při celoplošném zateplení je nutné krov posílit a zesílit krokve. Rozměry a průřez podpůrných prvků s přesnými výpočty vám dá statik. Nová vrstva izolace je velkou zátěží. Výpočet výztuh, stažení ocelovými lany nebo výměna materiálu za kvalitnější části krovu jsou důležitou součástí výpočtu.  

Příprava střechy

Během rekonstrukce podkroví před začátkem zateplovacích prací připravte krov. Střešní plášť se opravuje zvenku dovnitř. Nejprve zajistěte ochranu před deštěm, větrem a sněhem. Rozmary počasí často způsobí největší škody. Hlídejte si správné kladení střešní krytiny i položení a kotvení pojistné hydroizolace.

Osazení roštu pro kotvení izolace

Vytvořte kotvící rošt pro kotvení izolace z dřevěných latí, hliníkových nebo ocelových profilů. Při osazení roštu dbejte na pravoúhlé řešení vertikálních a horizontálních prvků mřížky. Lehký rošt vytvoříte z hliníku. Rozměry musí odpovídat zvolené izolaci a šířky i výšky mají být o pár cm menší. Izolaci vmáčknete a pro minimalizaci úniku tepla dostatečně utěsníte na všech stranách.

Tvorba izolační vrstvy

U některých materiálů se mohou drobná vlákna uvolňovat, proto doporučujeme rukavice, respirační roušky a brýle. Do jednotlivých polí roštu postupně odspodu nahoru umístěte pásy izolace. Dílce se budou o sebe opírat a nebudou sklouzávat. Izolaci nařežte větším řezákem podle pravítka a dle potřeby kotvěte lanky. Vrstvy izolace na sebe musí těsně doléhat. Dbejte na dodržení technologického postupu.

Potažení izolace parozábranou a reflexní folií

Parotěšnící folie zabraňuje průniku vlhkosti z interiéru do konstrukce krovu. Pokud je špatně položená, vlhkost začne kondenzovat a trámy trouchnivět. Folie musí být maximálně utěsněná pomocí vhodné lepicí pásky. Parozábrana s reflexní vrstvou napomáhá udržet teplo v interiéru.

Pozor na střešní prostupy a střešní okna

Při zateplení podkroví jsou důležité střešní prostupy, okenní otvory, rohy a detaily, kde se tzv. láme střešní rovina. Tato problematická místa jsou při stárnutí materiálu náchylná. Hydroizolaci i parozábranu zde zdvojujte a návaznosti opatřete lepicí páskou. Chybějící mezery vycpěte odřezky tepelné izolace. Všechny šrouby a kotvící prvky přetahujte navíc další vrstvou lepicí pásky.

Přiznaný povrch nebo nátěr

Záleží na vašich představách. Pohledovou vrstvu interiéru může tvořit sádrokarton, překližka nebo OSB desky, které se natírají nebo tvoří finální pohledovou vrstvu. Důležité je proto tmelení spojů, vyrovnání povrchu, nátěr i moření dřeva. Pro vyšší komfort bydlení i zajištění úspor za energie se podívejte, jak zateplit fasádu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *