5 rad jak zateplit fasádu starého rodinného domu

Majitele starších domů často trápí zima a únik tepla. Snadnou cestou, jak jim zabránit, nebo alespoň omezit, je i zateplení fasády. V tom případě se podívejme, jak zateplit fasádu staršího domu, aby to bylo cenově dostupné a zateplení splnilo svůj účel.

1. Nešetřete na tloušťce

Na tloušťce izolační hmoty není dobré šetřit. Můžete to zadat stavební firmě, která zpracuje zateplení na klíč, nebo si nechat zpracovat projekt a najít firmu, nebo vše zvládnout svépomocí. To vyžaduje znalost problematiky a trochu šikovnosti. Lepší tepelněizolační vlastnosti materiálu znamenají možnost použití tenčí vrstvy.

2. Nejprve odvlhčete budovu

Nejdříve je třeba provést odvlhčení fasády a hydroizolaci a zateplování dělat jen na zcela vysušenou stavbu. I v případě, že odvlhčení provedete, na staré stavby musíte vybrat tu správnou izolaci, která bude zejména dokonale propouštět vodní páry. Schopnost materiálu propouštět vodní páru je určena difúzní odporem. Pokud zvolíte nevhodný materiál, mohly by páry kondenzovat a stát se zdrojem plísní. Vsaďte na desky z foukané, drcené celulózy, dřevovlákna nebo minerální vlny, než na zateplení z polystyrenu.

Zdroj: geo-us.com

3. Vsaďte na provětrávanou fasádu

Jsou i případy, kdy staré zdivo nelze zcela vysušit a dokonce je určitá míra vlhkosti žádoucí, jinak by popraskala. Řešením je místo kontaktní izolace provětrávaná fasáda. Má vždy mezi zakotvenými držáky ve stěně obkladu a izolační vrstvou také vzduchovou mezeru. Čeká vás sice trochu vyšší cena než u kontaktní izolace, ale výsledek stojí za to.

4. Součinitel prostupu tepla je důležitý parametr

Tloušťku izolace musí spočítat odborník. Pro výběr izolace je důležitá i tepelná vodivost, kterou určuje součinitel tepelné vodivosti. Nižší hodnota součinitele bude znamenat lepší tepelněizolační vlastnosti. Na tloušťce materiálu a tepelné vodivosti závisí následná schopnost zadržovat teplo neboli tepelný odpor. Součinitel prostupu tepla se počítá z tepelného odporu.

5. Jakou zvolit tloušťku izolace

Nejnižší hranice dle normy je tloušťka izolace 8 až 10 cm. Na klasickou cihlovou zeď v tloušťce 30 nebo 45 cm je nejvhodnější tloušťka 16 cm. Na staré klasické zdi vám 8 cm polystyrenu opravdu nestačí. Nejčastější chybou při zateplování je právě podcenění tloušťky materiálu. Proto si nechte vždy stanovit nejvhodnější tloušťku a druh materiálu vhodného na izolaci od odborníka.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *