Jak pěstovat orchidej, aby se jí dařilo?

Orchideje jsou krásné pokojové květiny. Odolné druhy a kříženci nevyžadují skleník ani složitou péči. Různé druhy ale vyžadují také různé podmínky pro pěstování. Vyberte si vhodný druh podle podmínek ve vašem domě či bytě.

Orchideje na okenní parapet

Tyto orchideje mají ráda stálou teplotu kolem 20 °C, která na noc jen mírně poklesne. Snesou i vyšší teplotu, ale ne přímou výheň za sklem, proto je chraňte před přímým sluncem. Dopřejte jim také mlžení a rosení kvůli vyšší vzdušné vlhkosti. Potřebují dostatek světla a na parapetu se jim daří. Přesvědčte se ale, že vám dobře těsní okna. Můžete je pěstovat v květináči ve speciálním, propustném, vzdušném substrátu s omezeným množstvím živin. Nádoba by neměla být moc velká a kořeny mohou vylézat na povrch. Kořeny nepotřebují tmu a použít můžete i průhledné květináče.

· Phalaenopsis – nádherně kvete, je vhodná pro začátečníky a nejodolnější z pěstovaných rodů

· Vanda – patří k nejatraktivnějším orchidejím a dobře snáší slunce

· Paphiopedila – některé z tohoto rodu

· Dendrobium – některé druhy

Epifyticky pěstované orchideje

Epifyticky pěstované rostliny v závěsech je třeba denně rosit, aby měly dostatek vysoké vzdušné vlhkosti. Kořeny by se měly každý den na 20 minut ponořit do vody, nebo alespoň rosit několikrát denně. V přírodě rostou na větvích a živiny i vlhkost přijímají vzdušnými kořeny. Na větve je můžete dát i do terária nebo vitrínky, ve které se snáz udržuje vyšší vzdušná vlhkost. Rostliny dvakrát denně roste. Kůru obalte mechem nebo rašelinou a rostlinu připevněte silonem.

· Phalaenospsis

· Dendrobium

· Vanda

· Ascocenda

Substrát pro epifytické orchideje

Substrát musí být vzdušný a přiměřeně kyselý. Existují různé speciální substráty pro orchideje. Obsahují borku v kombinaci s polystyrenem. Borka je někdy moc kyselá, proto je proplachujte plavenou křídou. Rašelinové substráty jsou vhodné pro druhy orchidejí s jemnějšími kořínky. Substráty s obsahem nalámané borové kůry, dřevěného uhlí, polystyrenu, molitanu a perlitu se hodí pro většinu pěstovaných druhů.

· Dendrobium

· Phalenopsis

· Cattleya

· Oncidium

· Miltonia

· Paphiopedilum

Zálivka

Orchideje nepřelévejte. Kořeny nesnášejí trvale vlhkou zeminu a dochází k uhnívání kořenů. Květináč ponořte na pár minut do nádoby s odstátou nebo převařenou, tedy měkkou, ale nejlépe dešťovou vodou a nechejte okapat. Opakujte jednou až dvakrát týdně. Destilovanou vodu je třeba upravit přidáním hnojiva na orchideje. Při zalévání se nemá voda dostat do středu listové růžice.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *