Jak vybrat architekta?

Pokud stavíte nový dům, zařizujete nový byt, anebo provádíte jejich rekonstrukci, zkuste se poradit s architektem. Má totiž mnoho zkušeností a za léta praxe už ví, jakých chyb se v interiéru vyvarovat. Díky tomu můžete mít domov podle vašich představ. Jak vybrat toho správného architekta? Poradíme vám jak na to.

Výběru věnujte čas

Výběru správného architekta věnujte čas. Hledejte v odborných časopisech a na internetových webech. Projděte si stránky architektů, jejich realizované projety a recenze a zkušenosti klientů. Prohlédněte si interiéry snů. Sledujte architektonické soutěže. Pokud architekt získal nějakou cenu, vynaložené peníze za návrh se vám vyplatí. Vyberte architekta, jehož styl práce se vám líbí a vyhovuje vám.

Prověřte si reference

Podívejte se, zda má architekt zkušenost s nízkoenergetickými rodinnými domy a byty, dřevostavbami, stavbami ve svahu, tradičními interiéry nebo luxusními projekty. Na fotografiích často interiér vypadá jinak. Pokud vás objekt na stránkách architekta zaujme, jeďte se na něj podívat a prohlédněte si ho zblízka. Pokuste se kontaktovat majitele a zjistěte si, jak je spokojený. Nejlepší architekt je ten, kterého vám někdo doporučí. Získejte jistotu, že stavbu dotáhne do konce a dodrží rozpočet.

Udělejte si výběrové řízení

Oslovte více architektů. Domluvte si schůzku a promluvte si o svých záměrech a možnostech. Jednotlivé nabídky srovnávejte. Spolupráce bude trvat několik měsíců, takže byste si měli rozumět. Ptejte se i na cenu, ale nehledejte jen nejlevnější nabídku. Váš domov by měl být útulný, ekonomický, krásný i praktický.

Uzavřete smlouvu o dílo

S architektem sepište smlouvu o dílo. V ní bude uvedeno vše, co si objednáváte, v jakém rozsahu a termínu bude projekt zpracován a za jakou cenu. Vzor smlouvy najdete i na webu České komory architektů cka.cc. Je zde interaktivní program pro výpočet průměrné výše honorářů. Cenu ovlivní úspěšnost architekta a úroveň služeb. Obvyklá výše je 5 až 10 % z ceny domu. Sestavte si finanční plán rekonstrukce nebo novostavby. Před podpisem smlouvu zkontrolujte a nechte odsouhlasit od právníka.

Při prvních větších problémech se rozlučte

Práce architekta probíhá v etapách a po každé z nich zjistíte, do jaké míry vám spolupráce vyhovuje. Můžete nejprve zadat zpracování studie, a pokud budete spokojeni, objednat si zbytek projektové dokumentace či pasport stavby. Proberte vždy další postup. Pokud spolupráce nefunguje, včas ji ukončete.

Výhody a nevýhody spolupráce s architektem

  • Dům bude navržen na míru vašim potřebám.
  • Architekt nabídne chytrá řešení, která by vás nenapadla.
  • Stavbu navrhne s ohledem na okolí, orientaci i výhled.
  • Stavba a interiér bude vkusný a ne kýčovitý.
  • Zlepšíte kvalitu bydlení a získáte optimální využití prostoru.
  • Uspoříte peníze za přípravné opravy, úpravy a předělávky.
  • Architekt obstará povolení, prověří kvalitu stavby a dodržení projektu
  • Pohlídá výrobní náklady i práci stavební firmy.
  • Poradí vám s interiérem, zvolí vhodné barvy, nábytek i doplňky.

Příprava projektu trvá i několik měsíců. Některé architektovy návrhy vám nemusí vyhovovat. Za projekt zaplatíte většinou více než za typový projekt z katalogu, ale nemusí to být pravidlem. Náklady mohou být nakonec nižší než u katalogového domu. Při správném výběru architekta však výhody převažují.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *