Vypínač

Vybavení bytu: 2 tipy, jak naplánovat elektroinstalaci

Přijeli jste do apartmánu nebo Airbnb. Venku tma jako v pytli a vevnitř taky. Máte těžké tašky a chce se vám na záchod. Šmátráte po vypínači…a nic nenacházíte. Zaklejete a rozsvěcíte mobil. Až druhý den ráno zjistíte, že vypínač ke stropnímu světlu u vchodu je až na druhé straně předsíně. Proč? Ptáte se. Protože majitelé při zařizování bytu dobře nenaplánovali elektroinstalaci. Aby vás ve vlastním bydlení nečekaly podobné zrady, přečtěte si následující článek.   

1. Připravte se na elektronická zařízení

V dnešní době je na elektřinu snad všechno. Konvice na čaj, zubní kartáček i teploměr. Člověk si to neuvědomí, dokud se nepřestěhuje do domu se starou elektroinstalací a nezjistít, že nemá kam zapojit ani polovinu svých spotřebičů. Nevěřili byste, kolik lidí při zařizování bytu nebo domu zapomene řešit zásuvky, vypínače a světla.

Jestli se stěhujete do nového nebo je před vámi výměna elektroinstalace, rozhodně mluvte do jejího plánování. Sepište si, jaké spotřebiče používáte v jaké místnosti a podle toho se zařiďte. Pokud vás z hlavy nic nenapadá, zapisujte si během týdne všechnu použitou elektroniku a uvidíte, že se toho vyvrbí hodně. 

Opravdu hodně zásuvek v kuchyni

Moderní hospodyňka už si nevystačí s kamny a metličkou, ale na všechno má přístroje. Při vaření jich používá i vícero zároveň, takže na lince potřebuje opravdu hodně zásuvek např. na:

  • Toustovač
  • Kávovar
  • Kuchyňský robot
  • Domácí pekárnu
  • Elektrický pomalý hrnec / parní hrnec / troubu
  • Rychlovarnou konvici

Kolikrát ani paní domu nestačí obyčejná linka, ale potřebuje kuchyňský ostrůvek. Na něm by neměly chybět vysouvací elektrické zásuvky. Při vánočním pečení za ně budete neskonale vděční. 

Zabudované nabíječky 

Běháte po bytě a marně hledáte mobil a bezdrátová sluchátka. Po chvíli je sice najdete, ale jsou úplně vybitá. Tohle dokáže vyřešit pěkná vychytávka v podobě zabudované nabíječky. Jestli máte elektroniku, která se dá nabíjet dotykově, bude vám stačit vyříznout kousek poličky nebo desky stolu a umístit tam Qi destičku. Hodit se bude i klasická zásuvka a USB zdířka na ostatní zařízení. Doporučujeme toto řešení především do pracovny a do obýváku nebo do předsíně, kam si budete odkládat telefon hned, jak přijdete domů.  

Vypínač a zásuvku u čela postele

Kdo dospíval v 90. letech určitě strávil spoustu času přilepený na sluchátko telefonu, zatímco se snažil šňůru natáhnout co nejdále z doslechu rodičů. Mobilní telefony přinesly opravdovou úlevu. Dokud se nemusely nabíjet každý den. Dnes jsme opět připoutaní ke šňůře telefonu, která je kratší než dříve. I když odborníci na spánkovou hygienu radí nechávat telefon za dveřmi ložnice, zásuvka na nabíjení elektroniky hned u postele ve výšce hlavy není od věci. Však ji můžete využívat jen ve výjimečných případech, třeba při nemoci. 

Mezi otravné problémy prvního světa patří vstávání z postele, abyste zhasli stropní světlo v ložnici. Jestli do toho můžete mluvit, ušetřete si toto trápení a nechte si nainstalovat vypínač na stropní světlo přímo k hlavě. Nebo jděte ještě dál a rovnou si nainstalujte chytré žárovky a ovládejte je přes Alexu, podobný reproduktor nebo z aplikace v mobilu. 

2. Rozvrhněte si osvětlení

Od vypínačů u postele se dostáváme k dalšímu bodu, který s elektronikou souvisí a to je osvětlení. Všeobecně se doporučuje mít v každé místnosti tři zdroje osvětlení. Jeden na stropě, jeden na zdi a jeden jako stojací lampu. Díky tomu bude osvětlení v místnosti variabilní a podpoří útulný dojem. 

Když si budete plánovat rozmístění nábytku v bytě nebo domě, rovnou přemýšlejte i o tom, kam umístíte osvětlení, abyste dobře viděli na to, co je potřeba.

Kuchyně

Rozhodně budete potřebovat kvalitní silné světlo nad linku. Zpravidla se využívají LED pásky, takže si připravte místo, kam schováte krabičku s dráty. Stropní světlo vyberte tak, aby se dobře čistilo, protože ať chcete nebo ne, při vaření vznikají mastné páry, které dokážou během času vybavení kuchyně pořádně znečistit. 

Promyslete si, kde bude jídelní stůl, ať máte světlo přímo nad ním. Rodina i přátelé se zpravidla setkávají u jídelního stolu po setmění a určitě bude příjemné vidět na lahodné pokrmy i na sebe navzájem.

Obývací pokoj

Naopak v obývacím pokoji tak silné světlo jako v kuchyni potřeba nebude. Spíše se zaměřte na menší stojací a nástěnné lampičky, které doladí atmosféru. 

Koupelna

Většina moderních koupelen nemá přístup k dennímu světlu, proto se ho snažte co nejvíce napodobit. Budete za to rádi nejen při nanášení make-upu. Nezapomeňte, že všechna světla v koupelně musejí být vodotěsná.

A jaké vychytávky máte doma vy?

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *