Jak postavit zahradní krb svépomocí

Jak by se vám líbila taková venkovní kuchyně na zahradě, která by vám při pěkném počasí dovolila vařit v klidu venku? Postačí vám k tomu plotna v zahradním krbu s otevřeným ohništěm.

Přinášíme vám návod na stavbu, kterousi můžete dotvořit podle svých představ a nároků. Hotové nepřenosné zahradní krby nabízejí i prodejci za různé ceny od 5 000 korun. Může to být jednoduchá stavební skládačka, nebo je můžete koupit zcela hotové. Krb s udírnou a speciální přípravnou plochou, která svou velikostí odpovídá pracovní desce kuchyňské linky, vyžaduje spíše stavbu na míru. Jestliže si ale troufnete postavit krb svépomocí, ušetříte a krb do zahrady dokonale zapadne.

Tip: Škodlivost i bezpečí podlahových krytin

Stavba krbu a materiál

Materiál na krb vás vyjde asi přes 10 000 korun. Stavba objednaná u specializované firmy by vás vyšla nejméně na dvojnásobnou částku. A jaké jsou tipy pro stavbu svépomocí? Především krb umístěte v zahradě s ohledem na světové strany a směr větru, aby jeho zadní část směřovala na sever či západ. Zvolte si materiál, který odolá vysokým teplotám. Zahradní krb postavte na dobře zpevněný základ, nejlépe na betonovou desku s tloušťkou 15 cm na štěrkovém podkladu.

Postup stavby krbu

Krb vyzdíváme lícovými cihlami, kterým díky hladkému povrchu nemusíme následně dělat žádnou konečnou úpravu. Na lícové cihly používáme speciální maltu, která neobsahuje vápno, a při vlhku na cihlách nevznikají bílé mapy. První řada cihel musí přesně kopírovat půdorys krbu. Výška krbu je asi 80 cm, což vychází na 10 řad cihel. Další cihly stavíme na ni, přičemž mezi cihly klademe i kovový drát, aby byly všechny spáry stejné a pravidelné. Uvnitř krbu vyzdíme i samotné ohniště pomocí šamotových cihel, které odolávají vysokým teplotám. Do malty přidáme v poměru 1 : 1 šamot, aby nejen cihly, ale i malta při grilování odolaly ohni.

Tvar ohniště

Můžete si zvolit půlkruhový tvar ohniště, ale pro začátečníky je vhodnější obdélníkový. Cihly klademe na ocelový překlad. Pro obloukový otvor si musíme z dřevotřísky vyříznout šablonu a oblouk zpevnit plechem. Na šablonu vyskládáme cihly do oblouku. Podpěra ponecháme několik dnů, než malta dokonale zatvrdne. Pak je krb připraven na osazení vrchní desky. Kameník vám vyrobí betonové teraso, zvolit můžete i kámen či žulu. V desce musí zůstat dva otvory. Na umístění grilovacího roštu nebo nerezového pekáče či plotny a druhý pro komín udírny.

Stavba komínu

Na komín používáme speciální komínové tvárnice, které jsou užší, a snadno s nimi dodržíme doporučenou velikost prostoru uvnitř komínu o rozměrech 30 x 30 cm, aniž bychom vytvořili moc masivní komín. V zadní straně komína je třeba vyříznout asi ve výši očí rozbrušovacím kotoučem vhodný otvor na dvířka, kudy pak budeme dovnitř zavěšovat pro uzení potraviny. Dvířka snadno zakoupíme za 1 000 korun. Na komín je nakonec dobré umístit kryt, aby vám do udírny nepršelo.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

1 komentář u „Jak postavit zahradní krb svépomocí

  Daniela

  (6. 9. 2018 - 9:23)

  Dobrý den.
  Chtěla bych si pořídit terakotový krb.
  Máte ho někdo?
  Jak je to s údržbou a celkově jaké jsou vaše zkušesnosti s tím?
  Je lepší tento nebo klasický.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *