Jak sladit kuchyň s obývákem – barevně, nábytkem a dekoracemi

Kuchyně spojená s obývacím pokojem může být velmi praktická. Díky spojenému prostoru dojde k optickému zvětšení a paní domu může s hosty či rodinou komunikovat i během přípravy jídla. Velký prostor však vyžaduje speciální přístup při zařizování. Při koncipování propojených prostor se proto vždy držte našich rad.

Slaďte styl

Kuchyň neberte v propojeném prostoru jako účelovou místnost. Bude všem na očích, a proto je nutné zvolit kuchyni, která bude ladit s celkovým stylem prostoru. Pokud se rozhodnete pro moderní obývací pokoj v minimalistickém stylu, pak i kuchyně laďte do tohoto stylu. Těžko propojíte rustikální kuchyni s moderním obývacím pokojem. Moderní kuchyně s obývákem naopak působí skvěle. Přinášíme vám trochu inspirace kuchyně s obývákem.

Slaďte barvy

Při výběru barev nic nezkazíte bílou, šedou nebo černou barvou a držte se všech osvědčených pravidel. Volte barvy tón v tónu, anebo pak kontrastní barvy, které leží v barevném spektru vedle sebe. Obecně doporučujeme volit kuchyni v neutrálních odstínech, které se neomrzí a neokoukají ani po čase. Ideální variantou je použít nábytek z ucelené kolekce, nebo kuchyň na míru, kde jsou zařizovací prvky shodného designu. S nimi je snadné sjednotit celou místnost i s obývací částí. Styl obývacího pokoje by měl pak odpovídat stylu kuchyně.

Oddělte opticky zóny

Přestože je prostor propojený, určitě alespoň opticky vymezte jednotlivé zóny. Kuchyň oddělte pomocí ostrůvku stojícího samostatně volně v prostoru, anebo navazujícího na stěnu. Zamezíte tak přímému pohledu do kuchyně. K tomu si pomůžete i jídelním stolem, který bude navazovat na kuchyni.

Myslete na proporce

K vymezení lze použít i sedací soupravu. Při sezení bychom ale vždy měli vidět na dveře. Zvolte správnou velikost jednotlivých zón a jejich zařízení, která se odvíjí od odpočtu obyvatel. Celek musí působit vyváženě. Zóny lze rozčlenit i pomocí osvětlení. Použijte více typů svítidel, která lze vzájemně mezi sebou kombinovat. Osvětlení obývacího pokoje a kuchyně udělá s prostorem hotové divy.

Volte tiché spotřebiče

Pokud propojíte kuchyni s obývacím pokojem, během pohodového večera u televize nebudete chtít poslouchat hlučné spotřebiče. Investujte proto do kvalitních spotřebičů, které jsou tiché. Hlučnost spotřebiče uvádí každý výrobce. Odsavač par, s hlučností okolo 50 dB, je považován za tichý, najdete i přístroje s označením hluku 40 dB. Podobně jsou na tom i myčky nádobí s hlučností méně než 43 dB. Vzhled spotřebičů by měl korespondovat s kuchyní.

Využijte příčky

V některých případech je lepší místnosti oddělit. Během vaření aromatického pokrmu lze prostor uzavřít. Posuvné dveře, které jsou standardně otevřené, lze v případě potřeby zavřít. Mohou být třeba ze skla, abyste neztratili kontakt a zaručili si přístup světla. Křídla se zasunují do sádrokartonového pouzdra nebo jsou uchyceny do designové lišty. Poslouží vám i částečně vyzděná příčka. Z obývacího pokoje díky ní neuvidíte do kuchyně a naopak, ale současně prostory úplně neoddělíte. Z jedné strany příčky vytvoříte jídelnu a na druhou stranu umístit televizi a obývací stěnu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *