Jak postavit zimní zahradu? Jakou částku si připravit?

Pokud rádi relaxujete v blízkosti rostlin a v zimě se těšíte na jaro, zařiďte si doma zimní zahradu. Ukážeme vám, co ke stavbě budete potřebovat. Zimní zahrady si můžete vybudovat u rodinného domu i na terase městského bytu.

Na co myslet před stavbou zimní zahrady

Kvalitní zimní zahrada začíná na 100 000 korun, můžete za ni dát i milion. Stanovte si tedy rozpočet. Rozmyslete si, jak bude velká a zda bude součástí vašeho bytu či domu, nebo bude oddělená, na terase, nebo budete přistavovat. Důležitá je i orientace. Ideální je jihovýchod nebo jihozápad, kde je optimální klima pro rostliny.

Stavební povolení

Na stavbu zimní zahrady vždy nepotřebujete stavební povolení. Nejjednodušší je ji vyprojektovat se stavbou domu. Vybudujete ji i z prostorné lodžie. Některé stavební úřady vyžadují stavební povolení, jiné ne. Informujte se na stavebním úřadě. Zasklení lodžie a balkonu ve městě může vyžadovat schválení vlastníků.

Statika a výpočty

Potřebujete projekt, výpočet a statiku. Prosklená střecha musí zvládnout povětrnostní podmínky, kroupy, prudký déšť a zatížení sněhem. Pomůže vám sněhová mapa ČR. Podle oblastí je zatížení sněhem od 50 do 150 kg na m2, v horských oblastech až 400 kg na m2 střechy.

Stavba zimní zahrady krok za krokem

Základová deska má být armovaná železnými pruty, s hydroizolací a tepelnou izolací. Konstrukce bývá z hliníku. Je nenáročný na údržbu a odolný. Dá se použít střechu a nohy, boční výplně mohou být z plastu. Dřevo působí přirozeně, vyžaduje však údržbu. Nutné je větrání, odvod kondenzátu zevnitř a okapy se svody.

Zimní zahrada svépomocí i na míru

Ušetřit můžete typovou zimní zahradou místo zimní zahrady na míru. Můžete si udělat i zimní zahradu svépomocí a snížit její cenu.

Základní sestava

Zimní zahrada 3×2 m, s pultovou střechou, pevným zasklením bez otevírání, bílými plastovými rámy, izolačním dvojsklem, střechou s bezpečnostním typem skla vyjde:

  • sestava 127 000 Kč
  • montáž 17 000 Kč

Rozšíření základní sestavy

  • prodloužení o 1 m bude stát navíc 20 000 Kč
  • montáž 7 000 Kč
  • hliníkový rám 29 000 Kč
  • posuvná stěna na delší straně 12 500 Kč
  • jiné barevné provedení rámů 8 500 Kč
  • sklo střechy s protisluneční úpravou 8 500 Kč
  • sklo stěny s bezpečnostní úpravou 13 000 Kč

Rostliny do zimní zahrady

V nevytápěné zimní zahradě se daří rostlinám ze Středomoří. V temperovaných zahradách se zimní teplotou od 5 do 15 °C těm ze subtropického pásma, co snesou střídání teplot, třeba myrta, rozmarýn, fíkovník, citrusy a orchidej Cymbidium. Ve vytápěných zahradách s teplotou od 15 do 25 °C se daří tropickým rostlinám.

Nábytek do zimní zahrady

Plastový nábytek je levný a snadno se udržuje. Kovový nábytek je pevný, odolný, snadno se udržuje, na slunci ale bývá rozpálený. Vhodná je kombinace kovu se dřevem či textilem. Ratanový nábytek má exotický vzhled, ale nesnáší vlhkost, proto je lepší umělý ratan. Dřevěný nábytek působí přírodním dojmem, ale vyžaduje údržbu, proto je vhodný teak, který je odolný a nepodléhá vlhkosti.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *